nahoru

Fotogalerie: Solitéry české krajiny

Miloslav Janovský 20. ledna 2023 • 06:10
Fotogalerie: Solitéry české krajiny
foto: Miloslav Janovský

Nevím, jestli jsem si dřív oblíbil cestování, nebo krajinářskou fotografii. Mám tyto dvě činnosti ale úzce spojené a cestování po českých a moravských krajích je mou velkou zábavou. A co mě vždy zaujme, je osamělý strom či nenápadná stavba.

Vždy mě zajímaly solitérní prvky v krajině, ať už šlo o stromy, nebo o drobné sakrální stavby. Stromy upoutávají oko člověka a příjemným způsobem doplňují ráz krajiny. Vysazovaly se buď na rozcestí cest, na hranicích pozemků nebo jsou pozůstatkem většího seskupení stromů. Doplňují také různé křížky, boží muka, kapličky. Kříže se stavěly na místech různých událostí anebo na kraji cest u polí a měly chránit úrodu. Boží muka připomínají tragédii, která se v místě stala, a posláním kapliček v krajině bylo poskytnout člověku místo k modlitbě. Je potěšující, že mnoho těchto sakrálních staveb je opravených nebo obnovených. Osamělých stromů, kapliček, křížků, božích muk i kostelíků je v naší krajině na tisíce, a tak je těžké vybrat ty nejzajímavější.

Miloslav Janovský
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země