nahoru

Za učitelem národů: Vesnice Komňa ve Zlínském kraji je jedno z možných rodišť Jana Amose Komenského

redakce LaZ 11. května 2021 • 11:00
Za učitelem národů: Vesnice Komňa ve Zlínském kraji je jedno z možných rodišť Jana Amose Komenského
foto: Profimedia.cz

Komňa je malebná vesnice v předhůří Bílých Karpat, vzdálená sotva dvacet kilometrů od Uherského Brodu. Vznikla pravděpodobně kolem roku 1261.

Folkloristé znají zdejší zajímavý fašank: masopust, kdy chlapci tančí s mečíky tanec podšable. Zejména však její název slyšíme ve jménu legendárního humanisty a „učitele národů“ Jana Amose Komenského. Jeho rod se původně jmenoval Segešové. Uznávaného pedagoga připomíná socha na návsi.

Od roku 1992, kdy se slavilo 400 let od Komenského narození, je na horním okraji vsi ve staré kamenné sýpce z roku 1774 malé muzeum. Expozice seznamuje s historií obce i miškářů či nunvářů (neboli zvěroklestičů), kteří za svým řemeslem chodili po kraji i za hranice. Druhá část je věnována právě osobnosti J. A. Komenského.

Poslední památku najdeme pár kroků od sochy. Tady pomníček připomíná, kde stávala chalupa, v níž se Jan Amos narodil.

Místo narození Jana Amos Komenského není dodnes přesně známo. Jako pravděpodobná místa se uvádějí Uherský Brod, Nivnice nebo právě vesnice Komňa, ze které pocházela otcova rodina.

Video se připravuje ...
Příbuzný J. A. Komenského o vzácném dědictví. Co zbylo po Učiteli národů?VIDEO Zuzana Bubílková, Lukáš Červený

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země