nahoru

Vodopády v Jedlovém dole aneb divoká příroda v Jizerkách

Jakub Smutný17. března 2021 • 06:30
Vodopády v Jedlovém dole aneb divoká příroda v Jizerkách
foto: Profimedia.cz

Všichni jistě doufáme, že se v dohledných týdnech alespoň částečně rozvolní stávající přísná epidemická opatření a budeme zase moci někam vyrazit. V jarních měsících, kdy na horách taje sníh a z obyčejně malých potůčků se díky tomu stávají divoké bystřiny, nabízí atraktivní podívanou vodopády českých hor. Severočeské Jizerky jsou na vodopády poměrně bohaté a dnes se podíváme na ty, o nichž se říká, že jsou vůbec nejhezčí. Najdete je na Jedlovém potoce nedaleko obce Josefův Důl.

Josefův Důl je oblíbené středisko zimních i letních sportů. Leží v údolí říčky Kamenice v Jizerských horách, ve vzdálenosti asi deseti kilometrů od Liberce, Jablonce nad Nisou a Tanvaldu. Pokud se sem rozhodnete cestovat hromadnou dopravou, čeká vás minimálně jeden přestup. A to v obci Smržovka, odkud do Josefova Dolu vede železniční trať, která v obci končí. Z Liberce, Jablonce a Tanvaldu se do Smržovky dostanete jednoduše vlakem. Při cestě z Prahy pak můžete využít autobus, který párkrát denně vyjíždí z Černého Mostu a míří do Harrachova a Rokytnice nad Jizerou.

Naučná stezka Jedlový důl

U železniční stanice v Josefově Dole se můžete okamžitě napojit na modrou turistickou značku. Po zhruba půl kilometru dojdete k rozcestníku s názvem Lesní brána, kde začíná naučná stezka Jedlový důl. Ta měří necelé dva kilometry, kopíruje trasu modrého turistického značení a vede krásným divokým skalnatým údolím potoka Jedlová, přímo kolem jeho peřejí a vodopádů.

Přírodní rezervace Jedlový důl byla vyhlášena v roce 1992 na ploše asi třinácti hektarů. Na devíti zastaveních naučná stezka nabízí seznámení s přírodním bohatstvím této přírodní památky. Informační panely podávají vyčerpávající informace mimo jiné o zbytcích zdejších původních přirozených jedlo-bukových porostů s významnými rostlinnými a živočišnými druhy, o skalních útvarech a samozřejmě i o vodopádech.

Nejatraktivnějším místem celé rezervace je každopádně hlavní vodopád – takzvaný Velký, nacházející se v nadmořské výšce 770 metrů. Sestává ze tří samostatných stupňů a dohromady měří na výšku zhruba dvanáct metrů. Nejpozoruhodnější je nevyšší, pětimetrový stupeň, kde voda padá přes dokonale kolmý skalní profil. To je u českých vodopádů poměrně vzácnost. Další dva stupně Velkého vodopádu mají sklon padesát, respektive šedesát stupňů.

Na cestě k Velkému vodopádu (který leží na samém konci naučné stezky) nicméně minete i další zajímavé vodopády a peřeje. Zmínit lze třeba Pekelnou tůň a tamní tři a půl metru vysoký Pekelný vodopád anebo čtyři metry vysoký Dolní vodopád.

Celkové převýšení, které horská bystřina Jedlová na úseku této naučné stezky překonává, činí dvě stě metrů.

Kam dál

U Velkého vodopádu se samozřejmě můžete otočit a vrátit se zpět do Josefova dolu. Zdatnější turisté, kteří se nezaleknou delší a co do stoupání náročnější procházky, ale můžou pokračovat dál do vyšších partií Jizerských hor. Zhruba po čtyřech kilometrech chůze po modré a červené značce vystoupáte do výšky tisíce metrů nad mořem, do oblasti vrcholových luk a rašelinišť. Obdivovat tam můžete třeba rašeliniště Na Čihadle s vyhlídkovou věží, kde potok Jedlová mimochodem pramení.

Kdo se nepotřebuje vrátit do Josefova Dolu, může si výlet dál natáhnout a pokračovat k rozcestí Nad Černým potokem a z vrcholových partií hor sejít na severním úbočí, tedy směrem k Hejnicím. Nabízí se přitom dvě cesty. Buďto po zelené značce přes Frýdlantské cimbuří s krásnými vyhlídkami do kraje a kolem vodopádů Černého potoka, anebo po žluté značce kolem vodopádů Velkého Štolpichu.

Spoustu dalších tipů na neotřelé výlety nabízí náš speciál ČESKO KŘÍŽEM KRÁŽEM.

Jakub Smutný
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země