nahoru

Bzenecká lípa: Devět století starý strom byl němým svědkem mnoha historických událostí

redakce LaZ 23. března 2021 • 10:00
Bzenecká lípa: Devět století starý strom byl němým svědkem mnoha historických událostí
foto: Informační stránky města Bzenec

Mohutná lípa velkolistá (Tilia platyphyllos), která roste v zámeckém parku v Bzenci na jihovýchodní Moravě, patří k nejstarším stromům u nás.

Podle záznamů z roku 1771 byla již v roce 1604 přes pět set let stará. Lípa byla němým svědkem mnoha historických událostí. Zažila slávu i pád bzeneckého hradu v roce 1423, úplné zničení města Bzenec vojevůdcem Bočkajem v roce 1605 a přežila i různé vlastníky dnešního zámku.

Její úctyhodné stáří ji však také silně poznamenalo. Mohutný exemplář již dlouho nemá hlavní kmen, který za vlády Marie Terezie vichřice rozlomila na šest dílů. Dnes lípu tvoří především mohutné, šedesát až sto let staré původní výmladky, vytvářející obvod koruny a druhotné výhony, které tvoří vrcholovou část centrálního kmene.

Lípa je kupodivu ve velmi dobrém zdravotním stavu, a proto byla také vybrána do ankety „Strom roku 2006“, kde uspěla jako finalista. Na její počest nese označení „Bzenecká lipka“ i známé bílé víno z Bzence.

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země