nahoru

Jabkenická myslivna: Místo, kde Bedřich Smetana stvořil svá nejznámější díla

redakce LaZ 18. ledna 2021 • 15:10
Jabkenická myslivna: Místo, kde Bedřich Smetana stvořil svá nejznámější díla
foto: Profimedia.cz

Před hájovnou na okraji Jabkenic na Mladoboleslavsku se na chvíli zastavte. Možná zaslechnete naříkavý tón klarinetu, dusot koní, vše, co Bedřich Smetana vložil do svého snad nejznámějšího díla Má vlast.

V roce 1875 se jeho dcera Žofie Smetanová provdala za Josefa Schwarze. Byl lesním kontrolorem na panství Thurn-Taxisů a odměnou za povýšení se mohl přestěhovat do Jabkenic. Skladatel sem přijel v létě a nakonec, jak postupovala jeho nemoc a horšily se společenské poměry v Praze, odešel v roce 1876 z města nadobro. Navzdory těžkým životním podmínkám zde začalo jedno z nejplodnějších skladatelových období. Složil zde většinu svých nejznámějších děl, včetně Čertovy stěny, Hubičky, Tajemství, cyklu Mé vlasti a velkého počtu sborových skladeb. Do blízké obory chodil na procházky. Až tři týdny před smrtí, v květnu 1884, zeť odvezl Smetanu z Jabkenic do Prahy.

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země