nahoru

Kostel svatého Michala u obce Dražovce můžeme znát ze staré slovenské padesátikoruny

redakce LaZ 22. prosince 2020 • 18:30
Kostel svatého Michala u obce Dražovce můžeme znát ze staré slovenské padesátikoruny
foto: Profimedia.cz

K nejstarším církevním objektům na Slovensku patří kostelík svatého Michala u obce Dražovce (okres Nitra). O významu této unikátní stavby svědčí i skutečnost, že bývala vyobrazena na zadní straně slovenské padesátikorunové bankovky.

Svatostánek v raně románském slohu neohromí svou velikostí ani bohatým interiérem. Národní kulturní památkou se stal pro neporušenost původní architektury a nesmírně malebnou polohu uprostřed přírody. Jeho nezaměnitelná silueta se vypíná na holém vápencovém pahorku.

Mohutné kamenné zdi zvenku zdobí jen pár malých okýnek. Uvnitř bylo při poslední rekonstrukci objeveno několik vzácných fresek, ale ihned byly zase zakryty, aby se zabránilo jejich poničení. V podlaze chrámové lodi, těsně před apsidou, jsou umístěny dva veliké kameny neznámého účelu; zřejmě se jedná o kameny náhrobní. Stejný účel má patrně i několik balvanů ležících v okolí stavby, na místě zaniklého hradiště z doby železné nebo z období Velké Moravy.

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země