nahoru

Kamenný stařešina: V Brandýse nad Labem se můžeme projít po třetím nejstarším mostě v České republice

redakce LaZ 20. listopadu 2020 • 18:15
Kamenný stařešina: V Brandýse nad Labem se můžeme projít po třetím nejstarším mostě v České republice
foto: Profimedia.cz

Brandýs nad Labem spojuje s historickou Starou Boleslaví ocelový trámový most vedoucí přes Labe, který laika ovšem příliš neupoutá. Avšak jen pár desítek metrů proti proudu stojí jeden z nejzajímavějších mostů v České republice. Starší je snad pouze Jelení most v Písku a Karlův v Praze.

Osmdesát metrů dlouhý most v Brandýse vznikl v letech 1568–1569, o tři roky později byl vydlážděn. Autorství se připisuje císařskému staviteli Matteu Borgorellimu, který se podílel i na brandýském zámku. Jeho dva oblouky už nevedou nikam, leda přes náhon pravděpodobně kdysi jednoho z největších mlýnů v Čechách, dodnes funkčního, který pohánělo deset mlýnských kol. Dříve na most navazovala dřevěná lávka, která vedla na druhý břeh. Část této lávky bylo prý možné i zvedat. Cestující platili mýto a nedaleký hostinec se jmenoval Na Celně.

Na most míří přímo ze zámku úzká svážná ulička, nad kterou se ve výšce až osmi metrů tyčí další zajímavý most, spojující hrad a valy. Je krytý, má sedm oken a přezdívá se mu Pavlač nebo Josefova chodba. Nejspíš pochází z přelomu 16. a 17. století. Autorství se připisuje staviteli Ettoremu de Vacani, počeštěně Hektoru Vlachovi, který se podílel i na stavbě mostu vedoucího přes řeku.

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země