nahoru

Přírodní rezervace Čertoryje patří mezi ty největší, nejkrásnější a také nejcennější

redakce LaZ 10. listopadu 2020 • 17:30
Přírodní rezervace Čertoryje patří mezi ty největší, nejkrásnější a také nejcennější
foto: Profimedia.cz

Přírodní rezervace Čertoryje, vyhlášená v roce 1987, je jednou z dvaapadesáti maloplošných chráněných území CHKO Bílé Karpaty, které jsou od roku 1996 biosférickou rezervací UNESCO.

Rozsáhlé komplexy květnatých luk na mírných svazích s rozptýlenými solitérními stromy, převážně duby, dávají této krajině parkovitý vzhled. Staré duby trpí houbovými chorobami a usychají. Na svazích dochází místy k erozi a sesuvům a název Čertoryje napovídá, jak si dříve lidé tyto sesuvy vysvětlovali. Vegetaci tvoří druhově velmi bohaté louky s výskytem mnoha chráněných a ohrožených druhů rostlin i živočichů. Rostou tu především naše vzácné orchideje, jako jsou tořiče, vstavače, prstnatce, pětiprstky, kruštíky, střevíčníky a další, spolu s mnoha více i méně vzácnými rostlinami, jejichž celkový počet dosahuje téměř 500 druhů. Pro uchování tohoto bohatého genofondu se provádí každoroční kosení luk.

Neméně bohatá je i fauna s pestrým druhovým zastoupením stepních i lesních živočichů. Je mezi nimi řada velmi vzácných druhů pavouků, brouků, motýlů a mnoho jiných druhů bezobratlých i obratlovců.

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země