nahoru

Nejjižnější vodopády v České republice jsou ukryty v malebné krajině u Vyššího Brodu

redakce LaZ 9. října 2020 • 17:20
Nejjižnější vodopády v České republice jsou ukryty v malebné krajině u Vyššího Brodu
foto: Profimedia.cz

V okolí jihočeského Vyššího Brodu můžete skoro každému zajímavému místu přiřadit přívlastek nejjižnější. Najdete tady nejjižnější bod republiky, rašeliniště, klášter, rybník a také vodopády.

Dosud nepříliš známý přírodní výtvor s honosným názvem Vodopády svatého Wolfganga začal teprve nedávno pronikat do turistických průvodců a map. Objevíte jej necelé dva kilometry jižně od Vyššího Brodu u žlutě značené turistické trasy vedoucí kolem horské bystřiny Menší Vltavice. Vodopády svatého Wolfganga vlastně nepatří mezi pravé vodopády. Jednotlivé stupně dosahují výškově jen stěží hodnotu dvou metrů a mají spíše charakter kaskád. Voda navíc nepadá přes pevný skalní podklad, ale poskakuje po obrovitých volných balvanech v korytě bystřiny. Nic z toho však nesnižuje estetickou hodnotu lokality, která vyniká zvláště za vyššího vodního stavu na jaře nebo po vydatnějších deštích. V opačném případě se vodopádové kouzlo ztrácí ve štěrbinách mezi žulovými bloky.

Milovníci historie mohou navštívit klášter Vyšší Brod s galerií s barokními a gotickými sochami, obrazovou galerií i bohatou třídílnou barokní knihovnou.

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země