nahoru

Skanzen Řepora: Malé středověké městečko s ukázkou lidové architektury 14. století v okrajové části Prahy

redakce LaZ 31. března 2020 • 18:10
Skanzen Řepora: Malé středověké městečko s ukázkou lidové architektury 14. století v okrajové části Prahy
foto: ŠJů, CC BY-SA 3.0

Na území pražských Stodůlek, které patří do městské části Praha-Řeporyje, můžeme najít poměrně málo známý skanzen Řepora.

Stavby nejsou původní, ale vznikly z materiálů, ze kterých naši předkové svá obydlí skutečně stavěli. Chalupy mají hliněné podlahy a střechy kryté slaměnými došky či dřevěnými šindeli. Kromě pohádkově vyhlížejícího kostelíka tu najdete honosnou usedlost rychtáře s pecí na chleba, dům hrnčíře, kovárnu, zastřešené tržiště a rolnické stavení s živými zvířaty ve stáji. Nechybí ani pranýř a šibeniční vršek. Osadu chrání palisádové opevnění se třemi branami.

Městečko bylo otevřeno roku 2002, ale od roku 2017 je veřejnosti nepřístupné. Pronajímá se především pro filmové účely při natáčení historických snímků a pohádek. Skanzen také několikrát vyhořel. Naposledy 10. prosince 2019 kdy zde vypukl mohutný požár, který zachvátil v plném rozsahu tři dřevěné stavby.

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země