nahoru

Janai Purnima: festival posvátné nitě

Prezentace klienta 2. září 2019 • 00:00
Janai Purnima: festival posvátné nitě
Janai Purnima: festival posvátné nitě
• foto: 
Andrea Meluzínová

Nepál je požehnán přírodní krásou zahrnující různorodou geografii, jedinečnou a bohatou biologickou rozmanitostí, ale je to také země s bohatou kulturou a tradicemi.

Festival, který slaví etnicky i nábožensky pestrý Nepál

Nepál je domovem několika náboženských skupin: hinduistů, buddhistů, muslimů, křesťanů. Mimo tyto hlavní směry se v Nepálu nachází dalších 36 různých etnických skupin, které jsou charakteristické svými zvyky, kulturou a vlastním jazykem.

Janai Purnima (alternativně také Kwati Purnima nebo Guhni Punhi), všeobecně známý jako festival posvátných nití, je jedním z festivalů oslavovaných hinduisty a buddhisty. Slaví jej téměř každá rodina v Nepálu. Podle lunárního kalendáře připadá na úplněk v červenci (nepálsky Shrawan) nebo v srpnu (Bhadra).

Etnická skupina Brahmins a Chhettri slaví Janai Purnimu. Lidé z jiných komunit, zejména ti, kteří žijí v oblasti Terai nebo v Indii, slaví tento festival jako Raksha Bandhani nebo Rakhi. Newarská komunita mezitím oslavuje den jako Gunhi Punhi či Kwati Purnima.

Janai Purnima: festival posvátné nitě Janai Purnima: festival posvátné nitěFoto Andrea Meluzínová

Lidé se hrnou do chrámů boha Šivy

Janai Purnima je jedním z nejposvátnějších a nejdůležitějších festivalů hinduistického náboženství. Festival oslavuje pouto čistoty a bezpečí. Purnima znamená v nepálštině úplněk a Janai je posvátná nit vyrobená z bavlny, kterou nosí na hrudi hinduisté, zejména z kasty Brahmin a Chhetri. V tento den obnovují hinduističtí nepálští muži své janai, a to po koupeli v posvátné řece Bagmati nebo Vishnumati, anebo doma. Můžete tak zahlédnout velké množství Brahminů na březích posvátných řek.

Posvátnou nit janai nosí pouze muži, kteří provedli náboženský obřad zvaný Bratabandhan. Tento obřad symbolizuje, že chlapec dosáhl věku mužství a je připraven dodržovat pravidla náboženství.

TIP: Vydejte se na trek do Nepálu a obdivujte horské velikány. Vybrat si můžete z několika zájezdů do Nepálu od těch méně náročných až po pokročilé.

Janai Purnima: festival posvátné nitě Janai Purnima: festival posvátné nitěFoto Andrea Meluzínová

Brahmanští kněží vážou věřícím žluté posvátné nitě kolem zápěstí

Ostatní lidé, kteří nenosí janai, nosí kolem zápěstí posvátné barevné nitě zvané doro. Lidé věří, že se posvátné vlákno nosí pro jejich bezpečnost a ochranu. Po několika měsících, třetí den festivalu Tihar, je tato nit uvázaná na ocas krávy. Tento rituál se provádí pro bezpečný průchod do nebe po smrti.

Janai Purnima: festival posvátné nitě Janai Purnima: festival posvátné nitěFoto Andrea Meluzínová

Svátek se slaví hlavně s rodinnými příslušníky. V domácnostech se v tento den připravuje speciální jídlo zvané kwati. Jde o výživnou zdravou polévku vyrobenou z devíti druhů naklíčených fazolí. Devět různých fazolí používaných při výrobě kwati obvykle zahrnuje černý gram, cizrnu, fazole, sójové boby, zelený gram, polní hrášek, zahradní hrášek, vignu čínskou a vignu rýžovou. Kwati se jí jako pochoutka a pro jeho zdravotní přínosy a rituální význam. Říká se, že léčí nachlazení, kašel a je jedním z nejlepších potravin pro ženy po porodu. Protože obsahuje odrůdy fazolí, je tento recept nabitý bílkovinami a pomáhá tak slabým či nemocným lidem získat nazpátek svou energii. Fazole se namáčí po dobu tří až čtyř dnů ve vodě, dokud nevyklíčí a následně se vaří s různým kořením, aby vytvořily hustou polévku.

Janai Purnima: festival posvátné nitě Janai Purnima: festival posvátné nitěFoto Andrea Meluzínová

Raksha Bandhan nebo Rakhi je stejný festival, který je oslavován hinduisty zejména v nepálském regionu Terai a celé Indii. Raksha Bandhan znamená „svazek ochrany“, Raksha znamená „ochranu“ a Bandhan znamená „svazek“. Raksha Bandhan je festival bratrů a sester. V tento den se sestry setkávají se svými biologickými bratry, bratranci a uváží rakhi (známý také jako doro) na zápěstí svého bratra. Rakhi je barevně tkaný náramek. Po uvázání rakhi se bratři a sestry společně modlí. Potom sestry aplikují tiku (barevná značka) na čelo bratra a provedou aarti, rituál s pomocí ohně před obličejem chlapců, během něhož mu popřejí dlouhý a zdravý život. Na oplátku bratří slibují chránit svou sestru a starat se o ni za všech okolností. Bratři dávají také dary a peníze sestrám jako projev lásky a navzájem se krmí sladkostmi, ovocem a jiným chutným jídlem. Tento festival je velmi důležitý pro budování pozitivního vztahu péče a náklonnosti mezi bratrem a sestrou a za přítomnosti všech členů rodiny.

Janai Purnima: festival posvátné nitě Janai Purnima: festival posvátné nitěFoto Andrea Meluzínová

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země