nahoru

Nová tvář Kapského Města

redakce LaZ23. května 2018 • 15:32
Nová tvář Kapského Města
foto: Bronislav Jaroš

[Soutěž] Jedním z nejoblíbenějších turistických cílů Jihoafrické republiky je Kapské Město. A to mimo jiné díky modernímu přístavu V&A Waterfront, kam se jezdí za nákupy i za poznáváním podmořského světa.

Zažít mumraj přístavní čtvrti Kapského Města zvané V&A Waterfront, která je plná hotelů, restaurací, luxusních butiků a barů, stojí rozhodně za to. Na jedné straně vidíte městskou zástavbu a nad ní vypínající se hory, na druhé Atlantský oceán s výhledem na světově známý Robben Island. Stavba přístavu začala v roce 1860 a zasloužil se o ni druhý syn britské královny Viktorie princ Alfred. Odtud také plyne zkratka V&A, celý název čtvrti je tedy Victoria & Alfred Waterfront. Od té doby tady panuje čilý ruch, ovšem dnešní podobu začala tato část města získávat až v 90. letech. Pieter S. van Zyl byl v té době jedním z manažerů projektu a ve svém článku z roku 2005 popsal zrod moderní podoby kapského Waterfrontu: „V přístavních městech celého světa doznaly největšího rozvoje právě jejich pobřežní části.

Úspěšné projekty obnovily bohaté kulturní a historické vazby mezi suchozemským a vodním světem. Před patnácti lety podobnému projektu v Kapském Městě nikdo nevěřil… A dnes? Každý rok sem zavítá na 22 milionů lidí.“ Podél pobřeží vede zánovní dřevěný ochoz, oblíbený zdejšími joggery, dále jsou tu nadzemní parkoviště i vjezdy do těch podzemních. Hledíme odtud na oceán i na Stolovou horu či na Green Point Stadium proslavený fotbalovým mistrovstvím světa v roce 2010. Tady je poměrně klidno, mumraj pohybujících se davů začíná, až když vstoupíme do slavného obchodního domu Victoria Wharf, ráje všech „shopaholiků“.

Na zdejších 266 obchodů a obchůdků, restaurací a kaváren rozhodně potřebujete mapu, chcete-li najít něco konkrétního, třeba módu nebo šperky či typické africké suvenýry. V ulicích je jedna restaurace vedle druhé a před nimi předvádějí své dovednosti pouliční umělci. Najdete tu ale i venkovní amfiteátr, velké ruské kolo, sochy významných jihoafrických státníků, tržištní haly, galerie, muzea, kina a další obchody. Za návštěvu stojí Cape Town Comedy Club, kde se konají oblíbená stand-up vystoupení komiků.

Opodál tu mají obří žlutý fotorámeček, jenž upozorňuje na překrásný výhled na slavnou Stolovou horu, a tak není divu, že právě na tomto místě třímá v ruce fotoaparát úplně každý. Lidé sem tedy putují za turismem, odpočinkem, nákupy, jídlem, kulturním vyžitím či byznysem. My sem ale jedeme především za vodními živočichy. V sousedství zmiňovaného Cape Town Comedy Clubu je totiž slavné Akvárium dvou oceánů, jedno u nejkrásnějších akvárií na světě. Nákupy si proto raději necháme na pohodlí domova přes internet a třeba při nich i něco vyhrajeme. Soutěžte s námi na www.svetzaobzorem.cz

redakce LaZ


Klíčová slova: soutěž, Svět za obzoremDiskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země