nahoru

Onseny – japonské lázně, které si zamilovaly i opice

redakce LaZ21. května 2018 • 11:01
Onseny – japonské lázně, které si zamilovaly i opice
foto: Peter Hupka

[Soutěž] Sopečné Japonsko má tisíce termálních pramenů a lázní. Lázeň ale není jen místem příjemného odpočinku, v onsenech se utužují přátelství a uzavírají obchody. A koupelí v horké termální vodě nepohrdnou ani červenolící makakové.

 

„Po turistice a nákupech jdeme do vody!“ říká Hideki, který pracuje jako lékař v Tokiu a se svou partnerkou, zdravotní sestrou Ajou, tráví dovolenou v oblasti města Takayama. Výčet činností, které zmiňuje, tvoří typický program domácí japonské dovolené. Směřujeme vzhůru klikatící se cestou plnou mostů a tunelů k úpatí hory Norikura v severní části pohoří Japonských Alp. Usměvavou dvojici neodrazuje ani houstnoucí déšť, ani chladné počasí na cestě k onsenu Širahóne. Za 600 jenů, v přepočtu asi 134 korun, tu dostáváme od zaměstnankyně ručník i druhou, menší utěrku, klíček od skříňky na uzamčení věcí i gumové pantofle.

Muži a ženy se koupají odděleně, do bazénů i sprch všichni vstupují nazí. Před koupelí je třeba se dobře osprchovat, větší z ručníků zůstává v šatně a slouží k závěrečnému otření. S menší, vlhkou utěrkou je možné vstoupit do bazénu, oceníme ji zejména v sauně jako podložku. Koupající se hosté střídají bazény s teplou, horkou a ledovou vodou, interiérové i ty pod širým nebem. V nich si můžete posedět, kochat se výhledem na okolní krajinu nebo se postavit pod mohutný proud teplé vody padající do bazénu z dřevěného náhonu. Hojně navštěvované jsou onseny na poloostrově Oga, ležícím severně od města Akita ve stejnojmenné prefektuře na severozápadě Honšú.

Jejich přidanou hodnotou jsou taneční vystoupení s hrdiny místních legend a pověr: čerty namahage. Nejlevnější onseny jsou doslova lidovou záležitostí a cena za jejich návštěvy se rovná ceně skromného oběda. Oblíbené jsou ale i onseny luxusní. Jejich výjimečnost může spočívat ve vybavení interiéru, nabízeném servisu, exkluzivitě místa, výhledu či lokalitě. Do onsenu Džigokudani (Pekelné údolí) však nesmí chudí ani bohatí. Tohle místo mají totiž zabrané makakové japonští, nazývaní také makakové červenolící. I když je velmi pravděpodobné, že koupelím v termální vodě se věnovali už dávno, současné tváři Džigokudani ve velké míře dopomohl člověk.

Bazénky jsou vystavěny uměle a voda je do nich přiváděna potrubím. V Pekelném údolí se jeho obyvatelům s načervenalou pokožkou obličeje daří. Vždyť kde jinde by je čekala pravidelná dávka jablek od správců národního parku a koupel na jednom místě. Onseny jsou jako místa odpočinku a upevňování zdraví nedílnou součástí japonského života a lákadlem pro cizince. Pobyt v nich vás určitě nabije novou energií a budete se cítit o pár let mladší. Avšak spolehlivé metody omlazení a zkrášlení znají jen odborníci. Soutěžte s námi na www.svetzaobzorem.cz

redakce LaZ


Klíčová slova: soutěž, Svět za obzoremDiskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země