nahoru

Tisíc a jeden příběh z Péšávaru aneb Fotoreportáž z hlavního města pákistánské provincie Chajbar

Marian Golis 31. ledna 2020 • 17:20
Tisíc a jeden příběh z Péšávaru aneb Fotoreportáž z hlavního města pákistánské provincie Chajbar
foto: Marian Golis

Péšávar (Pashavar) je rozlehlá a rušná pákistánská metropole. Kdysi dávno, v období Kušánské říše (1.–3. st. n. l.), nesla tajemný název Purušapura. Od té doby změnila nesčetněkrát vládce, ať už to byli turkičtí muslimové, mongolští Mughalové nebo afghánští Paštunové. Vždy však byla vzhledem ke své poloze centrem obchodu mezi Afghánistánem, střední a jižní Asií a Blízkým východem.

Dnes je Péšávar městem kontrastů. Mnohé z jeho tajemna mu zůstalo, bohužel však skryto hluboko pod zvuky klaksonů, nánosy smogu, elektrickými dráty a ztraceno v sítích mobilních operátorů.

Na jednu stranu jsou ulice plné přátelských a milých lidí, jejichž život se po staletích nemění a kteří vás rádi pozvou na čaj, na druhou stranu člověk neustále pociťuje určité napětí a vzrušení vycházející z toho, že se nachází na žhavé půdě afghánsko-pákistánského pohraničí. Mísí se zde etnika obou zemí.

Národem, který celému regionu dominuje, jsou však Paštunové. Po staletí se tito hrdí lidé řídí svými zákony cti a víry zvanými Paštunválí. Jejich hlavními principy jsou sebeúcta, nezávislost, spravedlnost, pohostinnost, odpuštění, láska a tolerance. Kromě Paštunů žijí v Péšávaru i další středoasijské národy, jako Tádžikové, Hazárové, Balúčové či Uzbekové.

Marian Golis
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země