nahoru

Lidová tvořivost Laosanů: Bizarní architektura i věci každodenní potřeby z nevybuchlých bomb

redakce LaZ28. ledna 2020 • 19:30
Lidová tvořivost Laosanů: Bizarní architektura i věci každodenní potřeby z nevybuchlých bomb
foto: Profimedia.cz

Válka ve Vietnamu v 70. letech minulého století zasáhla i jeho souseda Laos. Když byly boje ukončeny, v zemi zůstal válečný šrot a hromady nevybuchlých bomb. Neopatrné děti a zemědělci zvyšovali počty dalších obětí válečného masakru. Ještě dnes můžete najít v průvodcích varování před scházením ze značených cest.

Většina turistů tomu nevěří, ale když pak uvidí na vlastní oči odminovávače v pilné práci, začnou být opatrní. Připomínky války tedy v zemi najdete na každém kroku, avšak přizpůsobiví domorodci si s bezstarostností sobě vlastní dokážou se vším poradit.

Zatímco my bychom šrot tak nanejvýš odvezli do sběrných surovin, místní lidoví tvořitelé přetvoří kov z letounů a bomb na ty nejkvalitnější příbory, zahrady jim zdobí překvapivě pohodlný set skládající se z lavic a stolu vyhotovených z obalů velkých min, které jsou vhodné i pro výrobu trvanlivých plotů a podsad obydlí. Z menších raket lze vyrobit vkusné popelníky a roztomilé květináče. Pásy od nábojů, rakety a bomby jsou také častým zdobným prvkem obydlí.

redakce LaZ
Diskuse ke článku