nahoru

U pravěkých lovců na východě Šrí Lanky aneb „Brutální stvoření“ jménem Veddové

redakce LaZ 10. ledna 2020 • 17:20
U pravěkých lovců na východě Šrí Lanky aneb „Brutální stvoření“ jménem Veddové
foto: Profimedia.cz

O vesnicích Veddů, původních obyvatel Šrí Lanky, kteří žili na ostrově už před příchodem prvních Sinhálců v 6. století před Kristem, se nedočtete v žádném turistickém průvodci. Musíte se na ni doptat sami.

"Podle mého názoru stojí Veddové na vývojovém žebříčku jen o trochu výše než brutální stvoření," napsal roku 1850 anglický cestovatel Henry Charles. "Zdají se být zcela zbaveni všech vlastností, které člověka pozvedají nad úroveň divokých zvířat."

Od té doby se ale mnohé změnilo. Několik posledních vesnic Veddů leží v národním parku Maduru Oay. Vede k nim pohodlná asfaltka. Před bambusovými chýšemi tu posedávají polonazí zarostlí muži. V rukou třímají luky, oštěpy a nebezpečně vyhlížející kamenné sekyrky. Když vás spatří, zaujmou bojové postoje. Dělají to ale jen proto, aby po vás mohli chtít peníze za fotku. Na živobytí si tak Veddové vydělávají tím, že hrají sami sebe.

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země