nahoru

Fotoreportáž Petra Škarvana: Každodenní dřina uprostřed ráje aneb Na rybách v městečku na jihu Indie

Petr Škarvan 3. ledna 2020 • 17:50
Fotoreportáž Petra Škarvana: Každodenní dřina uprostřed ráje aneb Na rybách v městečku na jihu Indie
foto: Petr Škarvan

Probouzející se slunce, příjemná teplota vzduchu, šplouchající moře pod kokosovými palmami a křik vodních ptáků… Stojíme na Papanasham Beach, tedy na „pláži Spásy“, v městečku Varkala. Pro někoho téměř ráj na zemi, pro zdejší rybáře „kulisy“ jejich každodenní práce.

Opálené tváře mužů s napětím sledují vytahované sítě. V paprscích ranního slunce se třpytí pouhá hrstka stříbrných rybek. Výraz v obličejích rybářů však zůstává naprosto nezměněn a bez jakékoli emoce.

Každodenní rutina je už dávno naučila trpělivosti a víře v úspěšnější zítřek. Po roztřídění úlovku následuje zdlouhavé rozmotávání sítí a po západu slunce bude obzor mořské hladiny opět pokryt blikajícími světélky rybářských lodí, které se s novou nadějí vydávají na lov.

Trochu jinak jsou na tom ve státě Kérala rybáři v pobřežních kanálech a lagunách zvaných backwaters neboli stojaté vody. Čínské kyvadlové sítě, nazývané v malajálamštině „čína vala“, jim již po stovky let usnadňují práci.

Obrovské dřevěné konstrukce v pobřežní bujné vegetaci kokosových palem slouží v nezměněné podobě svému účelu a zároveň dotvářejí zdejší nezaměnitelnou atmosféru. Hladinu místních „stojatých vod“ čeří i rybáři, kteří zde obratně rozhazují stahovací sítě a pomalu plní dna svých dřevěných dlabaných loděk drobnými rybkami.

Zdejší oblast byla před lety zasažena vlnou tsunami, jež „spláchla“ některé rybářské vesničky i ryby z pobřežních vod. Dnes už se vše, jak se zdá, vrátilo do starých kolejí a v nově vybudovaných domcích rybáři opravují sítě, aby mohli znovu a znovu vyjíždět vstříc mořským vlnám.

Snímky si můžete prohlédnout v naší fotogalerii:

Petr Škarvan
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země