nahoru

Fotogalerie: Půlkilometrový bambus jménem Tchaj-pej 101

Dalibor Demel 6. května 2022 • 17:00
Fotogalerie: Půlkilometrový bambus jménem Tchaj-pej 101
foto: Profimedia.cz

Mezi nejvyššími budovami světa, které shlížejí na ty „vespod“ z pořádné výšky, mu patří 10. místo. „Ti dole“ si pro změnu mohou vykroutit krk, aby dohlédli na jeho svítící špičku – od paty budovy to fyzicky možné není a obdiv zpovzdálí zase ráda kazí mlha, namíchaná z přírodní a zplodinové složky.

Řeč je o někdejším Finančním centru Tchaj-pej. Monstru o 509 metrech a 101 podlažích. Riskantní podnik, s ohledem na četnost zemských otřesů v ostrovní republice, přetavil tým architekta C. Y. Lee a stavitelé z KTRT Joint Venture do podoby bambusového stonku, který je nejen urostlý, ale také značně odolný. Konstrukce tomu odpovídá. Každá část výtvoru působí jako samostatný celek, ve výsledku je věž nejbezpečnější stavbou na tchajwanském území. „Spadne-li při zemětřesení Tchaj-pej 101, pak už všechno,“ říkají s oblibou Tchajwanci, náležitě pyšní na atrakci své osmapůlmilionové metropole.

Dalibor Demel
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země