nahoru

Loutkové divadlo patří k oblíbeným lidovým indickým zábavám

redakce LaZ 4. srpna 2021 • 16:00
Loutkové divadlo patří k oblíbeným lidovým indickým zábavám
foto: Profimedia.cz

Do světa indického loutkového divadla můžete nahlédnout například během prohlídky etnografického muzea Bhártíja Lók Kalá v Udajpuru, ve kterém je mimo jiné umístěna i rozsáhlá sbírka loutek, a ve kterém se pořádají krátká, asi desetiminutová představení.

Představení má prostý děj, před králem a jeho družinou svůdně tančí tanečnice, občas někdo z družiny a jednou dokonce i samotný král vzrušením nadskočí a provede, za nemalého nadšení publika, pár tanečních kroků. Poté ji vystřídá zaklínač hadů a nakonec tanečnice. Po představení přichází loutkoherec s tanečnicí, oba se ukloní a snaží se vymámit bakšiš.

Zcela jinou „puppet show“ lze zažít v Džaisalméru. Koná se večer na nádvoří národopisného muzea, které je zcela zaplněno místními lidmi i s dětmi ve slavnostním oblečení. Představení trvá déle než hodinu a je to jakýsi mytický příběh v jazyce rádžasthánštině doprovázený živou hudbou se zpěvem.

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země