nahoru

Třicetimetrový vodopád Abšar Bišeh je klenotem íránského pohoří Zágros

redakce LaZ 18. května 2021 • 16:00
Třicetimetrový vodopád Abšar Bišeh je klenotem íránského pohoří Zágros
foto: Profimedia.cz

Největší íránský vodopád leží v relativně pustém pohoří Zágros. Údaje o jeho výšce se v literatuře značně liší, ale střízlivě ji lze odhadnout asi na 30 metrů. Je ukryt v samém srdci hor a do blízké vesnice Bišeh, která mu dala jméno, nevede silnice.

Jedinou možnost, jak se k vodopádu dostat, představuje železnice. Z městečka Azná, střediska provincie Lorestán, trvá cesta vlakem do Bišehu přibližně půldruhé hodiny. Abšar Bišeh (vodopád Bišeh) vzniká v místě, kde se spojuje a zároveň padá do hluboké rokle několik horských bystřin. Tvoří jej několik obrovských vodních sloupů, oddělených bujnou vegetací.

Přímo pod vodopádem je velká smaragdově zelená tůň, přes kterou domorodci přepravují dřevo na topení z druhého břehu řeky na starých duších od traktoru. Chcete-li si burácející přírodní zázrak prohlédnout, rádi vás přes vodu převezou. Posadíte se do duše, vesničan naproti, a pak už jen zběsile mácháte rukama a doufáte, že vás nestrhne proud. Cestou se sice namočíte až po pás, ale fotoaparát lze na krku poměrně bezpečně přepravit suchý. Ze břehu, na kterém stojí vesnice, není pohled na vodopád tak působivý a žádný most přes řeku nevede.

Video se připravuje ...
Viktoriiny vodopády očima zpravodaje Reflexu Viliama BuchertaVIDEO Viliam Buchert
Video se připravuje ...
VIDEO: Niagarské vodopády.VIDEO Facebook

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země