nahoru

Kousnout, otrávit a sledovat. Taková je strategie lovu největšího ještěra na světě

redakce LaZ 27. dubna 2020 • 17:20
Kousnout, otrávit a sledovat. Taková je strategie lovu největšího ještěra na světě
foto: Profimedia.cz

Varanus komodoensis, varan komodský, komodský drak či jazykem místních lidí ora je největším suchozemským ještěrem na světě. Jeho neobyčejný vzhled a velikost předčí snad už jen jeho bizarní způsob lovu.

Dosud největší chycený samec měřil 3,13 metru a vážil 165,5 kilogramu. Jeho jediným útočištěm jsou dva téměř neobydlené a nehostinné ostrovy - Komodo a Rinca - ležící ve východní části indonéského souostroví Nusa Tengara.

Živí se především divokými buvoly, prasaty a jeleny. Při lovu používá hrůznou strategii. Vyhlédnuté oběti zasadí svými ostrými zuby pouze jednu ránu a pak již jen čeká na její pomalou smrt. Jeho sliny totiž obsahují smrtící bakterie, jež zasahují životně důležité orgány. Kousnutou oběť sleduje trpělivý varan klidně i několik dní a vrhá se na ni až v okamžiku, kdy definitivně ztratí vědomí nebo zemře. Poté mu už zbývá jen svojí oběť dorazit.

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země