nahoru

Rekordman z říše rostlin: Kreosotový keř rostoucí v severoamerických pouštích se může dožít i 11 000 let

redakce LaZ 3. března 2020 • 18:50
Rekordman z říše rostlin: Kreosotový keř rostoucí v severoamerických pouštích se může dožít i 11 000 let
foto: Profimedia.cz

Jako nejdéle žijící bývá obvykle označován buď sekvojovec obrovský - tzv. mamutí strom, který dorůstá do výšky přes 100 m a patří k nejmohutnějším stromům světa, nebo borovice osinatá, dorůstající výšky jen okolo 12 m. Některé jejich exempláře rostoucí v Kalifornii se dožívají 2000 až 4000 let.

Mnohem vyššího stáří se však může dožít hustě větvený menší keř dorůstající pouze do třímetrové výšky s botanickým názvem Larrea tridentata, který roste místy dosti hojně v pouštích amerického jihozápadu, hlavně v Arizoně. Nazývají jej zde kreosotový keř, neboť po dešti silně zapáchá kreosotem. Podle botanické literatury jsou některé jeho exempláře považovány za nejdéle žijící rostliny dosahující stáří i přes 11 000 let!

Tento stále zelený keř je ideálně přizpůsoben pouštním podmínkám. Jeho kořeny pronikají až 30 m hluboko k podzemní vodě a není proto odkázán jen na déšť. Kromě toho povrch jeho listů je chráněn vrstvou pryskyřice, která minimalizuje ztrátu vody. Během extrémního sucha dokonce listy shazuje a nové vyrostou až po deštích, kdy se objeví i žluté pětičetné květy, na jejichž pylu a nektaru jsou výlučně závislé na dvě desítky druhů včel.

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země