nahoru

Hialeah: Americké město, kde se nedomluvíte anglicky

Jana Fortuníková 3. března 2023 • 16:00
Hialeah: Americké město, kde se nedomluvíte anglicky
foto: Profimedia.cz

„Ráda bych si objednala jídlo,“ dožadovala se Američanka u okénka rychlého občerstvení drive-thru v pár let starém virálním videu. Bez šance. Jejímu jazyku na severu Miami totiž nikdo nerozuměl.

Pokud zabloudíte z ikonické miamské čtvrti South Beach do 20 kilometrů vzdáleného Hialeahu, rovnou můžete zapomenout na své anglické jazykové dovednosti. V šestém největším městě Floridy si s nimi (ne)překvapivě ani neškrtnete. Veškerý život se zde odehrává v mezích španělštiny. Bez její znalosti tak budete muset oželet třeba večeři.

Latinsko-karibský mikrosvět

Populaci čtvrtmilionového Hialeahu tvoří z 94 procent Hispánci. Španělsky hovořící komunita je přítomná téměř po celých Spojených státech, zejména pak při hranici s Mexikem. Nicméně tady je tak početná a svébytná, že dvě třetiny místních vůbec neovládají angličtinu. Není absolutně potřeba. Zároveň se ve své podstatě jedná o místo s extrémně nízkou etnickou a rasovou rozmanitostí. Mnoho příchozích lákají pracovní příležitosti otevřené až do pokročilého věku a dostupné bydlení.

Domov ve městě se stoletou historií našli především Kubánci, kteří tvoří jeho občanské jádro až ze 75 procent. Jako menšina pak nejsou zanedbatelní ani z hlediska celého poloostrovního státu, kde jich žije 1,5 milionu. Drtivá většina přistěhovalců z největšího karibského ostrova a jejich potomků se soustředí přímo v Miami.

Americká Havana

Není se co divit, kubánské a floridské hlavní město od sebe dělí necelých 400 kilometrů. Masový exodus přes Floridský průliv nastal v roce 1980, kdy Kubánci dostali od vlády zelenou k odchodu. Avšak na americký poloostrov se stěhovali ještě před Castrovou revolucí. Prezident Eisenhower je přijímal za předpokladu, že ve Státech zůstanou pouze přechodnou dobu.

V 60. letech byl uzákoněn uprchlický program, v rámci kterého čerpali Kubánci řadu výlučných práv, například bezplatné studium nebo možnost získat trvalý pobyt a americké občanství. Žádní jiní imigranti v historii Spojených států podobně štědrá privilegia nikdy nečerpali. K jejich omezení došlo až za vlády Baracka Obamy.

Nuda v Hialeahu

V městečku Hialeah žilo 1500 obyvatel, když se roku 1925 papírově připojilo k Miami. Nadále si ale udrželo statut samosprávného města, což znamená, že má například vlastního starostu. V místních filmových ateliérech se během divokých dvacátých let realizoval významný režisér rané éry filmu D. W. Griffith. Bohužel oblast později zasáhl hurikán a v Hialeahu došlo k utlumení mnoha aktivit. Pro zajímavost: jedna ze studiových budov byla po přírodní katastrofě přestavěna na kinosál a dnes se v ní nachází kostel.

Časopis Forbes zařadil roku 2009 Hialeah mezi nejnudnější města v USA. Bezpochyby si kousek Karibiku na pevnině zachovává specifickou atmosféru. Nevyznačuje se nablýskanými bulváry, vybranými restauracemi a luxusními obchody jako jiné čtvrti v Miami. Působení hispánské kultury ale můžete zaznamenat po celém proslulém plážovém letovisku. Její představitelé tady ovlivňují způsob života, architekturu, gastronomii nebo volby.

Jana Fortuníková
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země