nahoru

Baobaby, pirogy a kozy aneb Fotoreportáž Honzy Čermáka z afrického Senegalu

Honza Čermák 3. srpna 2020 • 19:30
Baobaby, pirogy a kozy aneb Fotoreportáž Honzy Čermáka z afrického Senegalu
foto: Honza Čermák

Tahle země není pro zelenáče. Ať už jde o cestovatelské zkušenosti, nebo o vztah k ekologii. Zkrátka černá Afrika se vším všudy. Na druhou misku vah přidávám přívlastky autentická a bezpečná. A objektivem zachycené zážitky, které se mi do paměti vryly nejhlouběji.

Nerad zaznamenávám nepříjemné věci. Ale není fér je zatajovat. Ošklivá nerozlišitelná města s častými dopravními zácpami, vtíravým prachem a výfukovými výpary, ze kterých vaše plíce brečí černé slzy. Všude se povalující odpadky a tuny plastů. Vyprahlá krajina. Taxikáři, kteří se v cíli drze dožadují vyšších částek, než jste s nimi usmlouvali. Jednotvárná a nenápaditá nabídka restaurací. Únavná jazyková bariéra. Anebo otravní komáři. Tohle všechno může být dost vyčerpávající. A těžko se čemukoli z toho v Senegalu vyhnete.

Jenomže pak si necháte omývat lýtka průzračnou vodou na nekonečné liduprázdné pláži a o hodinu později kodrcavě kličkujete na koňském povozu mezi stovkami vznešeně košatých baobabů. Nebo vás rybář v malované piroze vozí blahodárně poklidnou lagunou zarostlou mangrovy, kde se to hemží pelikány a volavkami. Užasle pozorujete hektický rybí trh přímo na zaneřáděném pobřeží nebo svalnaté zápasníky povzbuzované v potemnělé aréně hypnotickým bubnováním a neutuchajícím zpěvem místních žen. Z pár metrů hledíte do očí mohutnému nosorožci nebo ohroženým antilopám Derbyho, které pomáhají zachránit i čeští vědci. Užíváte si pohostinnost domácího, který vás i bez tekoucí vody rozmazluje výtečnou tříchodovou večeří. A je jen na vás, jestli téhle zemi, v níž se potuluje mnohonásobně víc koz než psů, všechna negativa vyjmenovaná v úvodu dokážete odpustit…


Dobré vědět

  • Doporučuje se očkování proti žluté zimnici. A silný repelent.
  • Před odletem si osvojte základy francouzštiny, aspoň číslovky a nejběžnější fráze.
  • Nejrychlejší spojení z Prahy je s přestupem v Bruselu nebo Paříži. Nové mezinárodní letiště se nenachází v Dakaru, ale více než 40 km východně od jeho centra.
  • Platí se africkým frankem (CFA), měnou platnou i v dalších 13 zemích subsaharské Afriky. Kurz vůči euru je fixní (656 CFA/€). Kartou zaplatíte jen výjimečně.
  • Hlavní chod stojí v restauraci kolem 3000 franků (asi 115 Kč), plněnou bagetu pořídíte na ulici za pár stovek. Obstojné místní pivo La Gazelle (0,63l) vyjde obvykle na 1500.
  • Za slušnou cenu seženete velmi dobré ubytování, často s bazénem.
  • Nenechte se zmást údaji v kilometrech. Přesuny mohou zabrat podstatně víc času, než by vzdálenostem odpovídalo u nás. Standardní veřejná doprava je velmi omezená.
  • Informace v knižních průvodcích i na internetu jsou kusé a často zastaralé nebo nepřesné. Buďte připraveni improvizovat.
  • Kromě míst zachycených na fotkách doporučuju ke zvážení také: přírodní rezervaci Popenguine, projížďku člunem po Lagune de la Somone, volbu mezi živou pláží nebo klidným lusuxním resortem v Saly či ostrůvek Ile de N’Gor jen pár set metrů od pevninského Dakaru.

Snímky si můžete prohlédnout v naší fotogalerii:

Honza Čermák
Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země