nahoru

Infografika: Jak se nám v historii dařilo na olympijských hrách?

Jakub Švec 30. července 2021 • 18:10
Šťastný Lukáš Krpálek se zlatou medailí
Šťastný Lukáš Krpálek se zlatou medailí
• foto: 
Pavel Mazáč (Sport)

Letní olympijské hry v Tokiu jsou v plném proudu a čeští sportovní fanoušci bedlivě sledují, zda a popřípadě kdo by mohl letos přivést medaile. Na tuto otázku odpověď neznáme. Víme ale, kolik medailí přivezli naši sportovci od vzniku novodobých olympijských her, které začaly v Aténách roku 1896. Také víme, kdy dopadli nejlépe v rámci celkového medailového žebříčku anebo naopak nejhůře. V infografice také uvidíte, kolik se celkem účastní sportovců LOH a kolik se účastní těch českých. K vidění je také mnoho dalších údajů.

Od vzniku novodobých olympijských her naše území prošlo řadou změn. Naši sportovci se prvních několika her účastnili v době existence Rakousko-Uherska. V této době byli vnášeni do statistik jako „Bohemia“. Po první světové válce pak v tabulkách nalezneme označení „Czechoslovakia“. Toto označení pak v zápisech her vydrží desítky let a změní se až po rozpadu Československa. Od letních olympijských her v Atlantě, které se konaly v roce 1996, čteme v medailovém pořadí „Czech Republic“.

Jakub ŠvecLetní olympijské hry 2021

Letní olympijské hry v Tokiu se konají od 23. července do 8. srpna. Česká výprava čítá 116 sportovců, kteří budou bojovat celkem o 300 sad medailí. Na těchto odkazech můžete sledovat průběžné sportovní výsledky, i veškeré zajímavosti, které se olympiády týkají.

Program LOH Češi na LOH Sporty a disciplíny

Olympijské příběhy Olympijské bizáry České medaile


Diskuse ke článku