nahoru

Tohle nevymyslíte. Internet se skládá na Hvězdu smrti

Petr Vnouček 6. února 2013 • 15:05
Hvězda smrti
Hvězda smrti
• foto: 
via Kickstarter.com

Čas od času je skutečnost šílenější než ten nejabsurdnější sci-fi film. Zatímco fiktivní zlosyn Darth Vader musel pro dostavení Hvězdy smrti - obrovské zbraně schopné zničit celé planety - zotročit půlku vesmíru, autor "skutečného" projektu Hvězdy smrti má k úspěchu docela dobře našlápnuto i bez použití temné strany síly... v žertu oslovil internetové investory a má nečekaný úspěch.


Ale pěkně popořádku. Škoda, že jsme nemohli vidět výraz šéfa Vědeckého a vesmírného oddělení rozpočtové kanceláře Bílého domu Paula Shawcrosse v momentu kdy mu přistála na stole petice s jasným požadavkem: dejte dohromady zdroje a finance a začněte do roku 2016 se stavbou Hvězdy smrti.

 

"Soustředěním našich zdrojů na obranu do platformy pro vesmírnou nadvládu a do zbraňového systému, jako je Hvězda smrti, může vláda vytvořit nové pracovní pozice v oblasti stavebnictví, strojírenství, vesmírného průzkumu a dalších; a zároveň posílit naši národní obranu," stálo mimo jiné ve výzvě adresované prezidentovi USA, kterou loni v listopadu podepsalo 34 tisíc lidí.

 

A protože není Shawcross žádný suchar, dočkali se fanoušci Hvězdných válek adekvátního úředního zamítnutí plného přesvědčivých argumentů: náklady na postavení Hvězdy smrti byly odhadnuty na 850 trilionů dolarů, což by výrazně prohloubilo deficit federálního rozpočtu, americká státní správa nepodporuje myšlenku vyhazování planet do vzduchu a Bílý dům nevidí důvod, proč by se měly utratit peníze daňových poplatníků na stavbu struktury s tak zásadním nedostatkem, že ji může zničit vesmírná loď pilotovaná jediným člověkem. Navíc prý už teď díky řadě technologických objevů žijeme skoro jako obyvatelé Galaxie daleko daleko odsud.

 

Anonymní autoři nápadu - nebo spíš jejich britští kolegové - ale zjevně absurdní happening nechtěli nechat vyhasnout. Od pondělka tak na fundraisingovém serveru Kickstarter.com můžete přispět na stavbu Hvězdy smrti. Je sice pravda, že Kickstarter se musel v minulosti vypořádat s celou plejádou šílených nápadů (například sochou Robocopa pro Detroit nebo replikou obličeje Sochy svobody vynořující se ze země), projekt takového (planetárního) rozměru tu ale ještě nebyl. A co víc, svým způsobem má šanci na úspěch - a to i navzdory tomu, že jde o vtip.

 

Autor projektu Kickstarter Open Source Deathstar chce zdokonalit svůj současný plánek Hvězdy smrti (na obrázku) a nakoupit dostatek pletiva na ochranu kritických bodů celé stavby - vyústění větracích šachet vedoucích k reaktoru. Trilionová investice na samotnou stavbu by prý přišla až v druhé fázi.

 

Původní návrh designu Hvězdy smrti Původní návrh designu Hvězdy smrtiFoto Kickstarter.com

 

Aby ujistil správce Kickstarteru i seriózní investory, že jde o žert, stanovil si na pohled neuskutečnitelné podmínky - na první fázi potřebuje získat v horizontu dvou měsíců neskutečných 20 milionů liber. Možná ale trochu podcenil komunitu fanoušků Hvězdných válek.

 

Po pouhých dvou dnech od kickstarterové premiéry je totiž na kontě projektu už přes 70 tisíc liber, další tisíce přibývají každou hodinu. A přestože by se i po nasbírání dvacetimilionové částky peníze nejspíš vrátily původním majtelům, jsme svědky něčeho nového - lidé jsou schopni skutečnými penězi podpořit symbolický projekt, který z vlastní podstaty nemá šanci na úspěch. Doslova financují své neuskutečněné (a neuskutečnitelné) dětské sny.

 

Takhle se to dělá, pane Vadere.Klíčová slova: petrvnoucek, rxrxDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.