nahoru

V roce 2014 bude na světě první vytištěný dům. A zamotá se vám z něj hlava

pev 22. ledna 2013 • 06:00
V roce 2014 bude na světě první vytištěný dům. A zamotá se vám z něj hlava
foto: universearchitecture.com

Revoluce v architektuře je na obzoru a nejspíš se jí dočkáme už příští rok. Devětatřicetiletý architekt Janjaap Ruijssenaars z amsterdamské společnosti Universe Architecture představil megalomanský návrh na dům budoucnosti, který nemá žádný začátek ani konec.

 

Holandsko se plíživým krokem stává Mekkou architektů koketujících s 3D tiskem. Loni v říjnu představila holandská firma DUS obří pohyblivou tiskárnu, která je schopna vytisknout malé přístřešky, užitečné například pro rychlou výrobu přístřeší v místech postižených přírodní katastrofou.

 

A neuplynulo ani čtvrt roku a na světě je první koncept plnohodnotného vytisknutelného domu. Nepůjde o jen tak ledajakou stavbu, budova totiž nápadně připomíná Möbiovu smyčku - důmyslně zakroucený interiér, v němž podlaha volně přechází ve strop a interiér v exteriér, nemá žádný začátek ani konec. Projekt je rozplánovaný na jeden a půl roku, což znamená, že se prvního komplet vytištěného domu dočkáme už v roce 2014.

 

Ruijssenaar má v plánu vytisknout budovu po částech - za využití obrovské tiskárny nazvané D-Shape. Výslednou kostru, tvořenou pískem a anorganickým pojivem následně vyplní železobetonem a zkompletuje ji na irském pobřeží. "Půjde o první budovu na světě vytištěnou v 3D tiskárně. Doufám, že bude po dokončení otevřena veřejnosti," vysvětluje autor. Snad se v další vlně dočkáme i domů, v nichž se dá taky bydlet.

 

 

pev


Klíčová slova: rxrx, petrvnoucekDiskuse ke článku