nahoru

Znáte tohoto člověka? Napovíme vám, prý si uříznul ucho

pev15. ledna 2013 • 06:00
Fotomontáž z autoportrétu Vincenta van Gogha
Fotomontáž z autoportrétu Vincenta van Gogha
• foto: 
Tadao Cern (via tadaocern.com)

Rezaté vousy, výrazné lícní kosti a zamračený výraz... tvář na fotografii s tajemným názvem Odhalení pravdy musí být leckomu od pohledu povědomá. Litevský experimentální fotograf Tadao Cern digitálními úpravami odhalil, jak by vypadal impresionista Vincent van Gogh, kdyby se místo malby dnes slavného autoportrétu postavil před objektiv fotoaparátu.

 

O Tadao Cernovi jsme na Reflex.cz už psali už v květnu loňského roku. Tehdy v rámci vilniuského Design Weekendu postavil před objektiv svého fotoaparátu na sto dobrovolníků, jejichž obličeje při focení doslova rozvlnil silným proudem vzduchu.

 

Minulý týden přibyl do jeho webového portfolia nový snímek, doprovozený krátkým, skoro až "cimrmanovským", příběhem.

 

 

"Kdysi dávno mě poprosil cizí člověk, abych mu udělal portrét... Tak jsem ho udělal. Poslal jsem mu snímek, ale nikdy jsem už o něm neslyšel. Nedávno jsem viděl jeden obraz, který mi přišel velmi povědomý. A pak jsem si to uvědomil - byla to kopie mé fotografie!" vypráví Cern.

 

 "Udělal jsem si malou rešerši a zdá se, že člověk, který nakreslil (zkopíroval) můj snímek, je docela známý. Jeho jméno je Vincent van Gogh a měl jsem to štěstí, že jsem ho mohl zachytit. Škoda, že se o mě nikdy nezmínil a nemůžu najít jeho kontakt."

 

A lidem, kteří nemají pochopení pro mystifikace, autor - patrně naštvaný na malíře, kteří se živí tvorbou kýčovitých kopií slavných fotografií - přímočaře odpovídá: "Předchozí text je vtip. Tento obrázek je digitální předělávka slavného autoportrétu Vincenta van Gogha."

 

A že se mu to povedlo skvěle, ukazuje následné video. Živější barevný portrét Vincenta van Gogha už nejspíš nikdy neuvidíme.

 

pev


Klíčová slova: petrvnoucek, rxrxDiskuse ke článku