nahoru

Škola duchů. Detroitští fotografové překryli snímky zaprášených tříd fotkami plnými života

pev3. ledna 2013 • 06:00
Škola duchů. Detroitští fotografové překryli snímky zaprášených tříd fotkami plnými života
foto: Detroiturbex.com

Co udělá z už tak depresivních ruin vyhořelé detroitské školy místo, ze kterého přímo mrazí? Kupodivu stačí málo: najít několik archivních fotografií z dob, kdy školními chodbami běhali studenti, vyfotit stejná místa, dnes pohřbená pod vrstvou prachu, na vlastní pěst a spojit staré a nové snímky dohromady.

 

Fotografové ze skupiny Detroiturbex se už několik let vypravují bez povolení úřadů a majitelů do ruin vylidněných domů v americkém Detroitu, kdysi zářivém centru amerického průmyslu, které v posledním půlstoletí prožilo ekonomickou apokalypsu.

 

Ve městě, které bylo navrženo pro pohodlný život dvou milionů lidí, dnes po velkém odlivu Detroiťanů přežívá necelá třetina původní populace - třicet procent navíc pod hranicí chudoby. Není proto divu, že se z mnoha kdysi honosných detroitských budov staly zanedbané ruiny.

 

 

Tenhle osud ale nepotkal školu na fotografiích. Příběh opuštěné technické střední školy Lewise Casse totiž v roce 2007 ukončil obyčejný požár. Skupina Detroiturbex vyfotila každou místnost a snímky překryla starými fotografiemi. Atmosférické koláže, kterými chce upozornit na společenské a ekonomické problémy dnešního Detroitu, vystavuje na svých stránkách.

 

 

pev


Klíčová slova: petrvnoucek, rxrxDiskuse ke článku