nahoru

Svět fotografie fandí useknutým hlavám. Jestli tu svou nosíte na krku, jste out

Klára Fischleinová11. prosince 2012 • 06:00
Svět fotografie fandí useknutým hlavám. Jestli tu svou nosíte na krku, jste out
foto: Profimedia.cz

Hlava bez tělíčka a tělíčko bez hlavy už není jen děsivá pasáž z Erbenovy balady o vodníkovi. Snímky ve stylu "horsemanning", kde si lidé pohrávají s "vlastní" hlavou nebo jsou od ní několik metrů vzdáleni, se staly hitem internetu. Moderní byly ale už ve 20. letech minulého století.

 

Zdařilé "horsemanning" fotky vyvolávají iluzi setnuté hlavy. Nejprve se leknete, pak to svedete na jednoduchý počítačový trik. Celé je to ale trochu jinak - žádná gilotina ani umělé efekty (fantazii se meze nekladou, proto je možné si s nimi vypomoct).

 

K tomu, aby vznikla správná "horsemanning" fotka jsou potřeba vždycky dva lidé. Nutno podotknout, že by měli mít stejnou barvu pleti. Přestože se objevují snímky ženských těl a mužských hlav nebo naopak, kompozice s věrohodnější kombinací působí bezesporu emotivněji. Následně už se stačí jen dohodnout, kdo bude tělo a kdo většinou ksichtící se hlava.

 

 

Možná vám blesklo hlavou, že dnešní chorobní "poustovači" fotek už nevědí co by, tak přišli s poněkud drastickým horsemanigem. Tenhle fotostyl má ale kořeny už ve 20. letech minulého století. Z té doby pochází i název odvozený od tajmeného příběhu o bezhlavém jezdci. Fandové Johnyho Deppa si jistě právě vybavují film Ospalá díra, který byl natočen na motivy stejné legendy.

 

 

Klára Fischleinová


Klíčová slova: rxrx, klarafischleinovaDiskuse ke článku