nahoru

Podívejte se, jak člověk porazil sníh... Nebo se o to aspoň snažil

Klára Fischleinová10. prosince 2012 • 11:37
Podívejte se, jak člověk porazil sníh... Nebo se o to aspoň snažil
foto: Profimedia.cz

Žil jednou jeden člověk, jemuž se nelíbilo, že si příroda dělá, co chce. Rozhodl se tedy ovládat počasí, jak jen to bude v jeho silách. V létě, kdy slunce nepříjemně pálilo, se ukryl pod střechu svého domu nebo pod přenosnou stříšku dnes známou jako slunečník. A když napadl sníh, vytáhl ty nejmocnější zbraně...

 

Odříznuté příjezdové cesty a zasypané vlakové tratě nemohly zůstat dlouho pod pokrývkou sněhu. Tím by totiž příroda zvítězila nad lidmi a to se člověk rozhodl nedopustit. Sestrojil primitivní pluhy tažené koňmi a vítězoslavně vyrazil do ulic měst a vesnic.

 

V případě železničních tratí už si situace žádala profesionálnější vynález. Tak vznikl v časech více než jedno století vzdálených kouzelný vagón s obří spirálou uvnitř. Člověk ho připevnil před lokomotivu a nechal ho bojovat s bílým nepřítelem.

 

 

O dlouhou řádku let později si člověk začal více zakládat na vzhledu a taky usoudil, že je potřeba sněhovému zlu pohrozit větší silou. Původně tažné koňské pluhy proto výrazně zrobustněly, zplechovatěly a začaly vydávat odpudivé zvuky. Jedny táhly bílé hromady před sebou, jiné je odklízely do stran a ty nejzvláštnější je dokonce začaly chrlit skrze své mechanické tělo zpátky ven. S touhle armádou se člověk nebál začít více odklízet sníh i tam, kam přirozeně patří — v horách.

 

I přes spoustu vynaložených sil a velké množství plechu můžeme ale ještě dnes vidět (a možná i slyšet), jak se sníh člověku vysmívá. Inu, člověk je prostě stále jen to neposlušné dítě matky Přírody a občas potřebuje dostat trochu za uši. Koneckonců, podívejte se z oken kdo s koho.

 

 

Klára Fischleinová


Klíčová slova: rxrx, klarafischleinovaDiskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře