nahoru

Moskviče, sifóny a televize v barvách lentilek. Pamatujete ještě na tyhle "klenoty" sovětského designu?

klf 6. prosince 2012 • 06:00
Moskviče, sifóny a televize v barvách lentilek. Pamatujete ještě na tyhle "klenoty" sovětského designu?
foto: Profimedia.cz

Pramáti televize, o generace starší než ty dnešní, širokoúhlé a plazmové, praotec foťák vypadající jako maketa nebo hračka. Důvěrně známé obrysy i barvy a dávno zapomenutá omezenost, která byla v dobách žigulíků, tesilek a sifónových limonád neoddělitelně spjata s výdobytky druhého světa. Řeč je o socialistických "vymoženostech" druhé poloviny 20. století.


Leží odložené a léta nepoužité na půdách. Sem tam je opráší nějaký designér nebo umělec; hračky, jimž by se dnešní děti vysmály, rádia napodobovaná některými dnešními výrobci (alespoň co se vzhledu týče) i televize, jež řadě z nás ještě dnes věrně slouží na chatách a chalupách.

 

 

Moskva se právě ohlíží za designem let 1950 – 1980. Výstava muzea Manege jako by vracela čas zpátky do dob, kdy Lajka létala po oběžné dráze, Olympici dobíjeli československou hudební scénu s Ptákem Rosomákem a kdy Amerika řešila poměr Marilyn Monroe a prezidenta Kennedyho... Vraťte se s ní na chvíli do minulosti i vy:

 

 

klf


Klíčová slova: rxrx, klarafischleinovaDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.