Cpe se vaše kočka i do krabice od nového telefonu? Záhada vyřešena, nemůže si pomoct | Reflex.cz
nahoru

Cpe se vaše kočka i do krabice od nového telefonu? Záhada vyřešena, nemůže si pomoct

Dita Ondrejková2. prosince 2012 • 06:00
Cpe se vaše kočka i do krabice od nového telefonu? Záhada vyřešena, nemůže si pomoct
foto: Profimedia.cz

Koček je plný internet, protože čtyřnozí mazlíčci jsou tradičně vděčným objektem fotografů - mimo jiné i pro jejich schopnost vlézt si na neobvyklá místa a vměstnat se do sebemenších krabic. Z jakého důvodu ale do beden lezou? Respektovaná specialistka na chování koček, veterinářka Hana Žertová vidí příčínu v instinktivním chování našich mňoukavých společníků.


 

Jestliže máte doma kočku, pravděpodobně se vám následující situace přihodila také.

 

Koupili jste si nový elektronický spotřebič, vytáhli ho z krabice a jali se ho zkoušet. Situace využilo vaše zvíře, které nevidíte jak je den dlouhý a o jeho existenci víte pouze v případě, že právě vykonal potřebu na svém záchodku, případně pokud je zrovna čas k jídlu. Zaleze si do krabice (a je úplně jedno, jakých rozměrů), uvelebí se a dělá, jakoby jej výrobce do krabice zabalil. Vypudit takové zvíře je pak tím těžší, čím je krabice větší.

 

Veterinářka Hana Žertová, která se specializuje na zvířecí psychologii a v oblasti chování koček je v České republice respektovanou kapacitou, vysvětluje zdánlivou posedlost stísněným prostorem následovně: „Kočky milují krabice a dokážou se nacpat i do neuvěřitelně malé krabičky.

 

Ale není to obsese (tedy nějaká chorobná představa) ani úchylka, souvisí to nejspíše s potřebou mít stále nablízku nějakou skrýš.“ Pokud má vaše kočka tendence cpát se i do krabice od nového telefonu, není nemocná.

 

 

 

„Kočky jsou založením individualistky, i ty, co žijí ve skupině. Nemají rozdělené úkoly jako psi nebo vlci, kde jeden hlídá a varuje ostatní, druhý stopuje, třetí nadbíhá kořisti, a tak dále. Kočka musí udělat všechno sama a navíc má velmi mnoho nepřátel.

 

Proto se nerada pohybuje v otevřeném terénu, stále se plíží houštím nebo kolem zdí, popřípadě rychle popoběhne a na chvíli se schová a pozoruje okolí, aby vyhodnotila stupeň ohrožení. Při takovémto způsobu života je každá skrýš dobrá. Proto ty krabice,“ vysvětluje Žertová.

 

Vraťme se k hypotetickému příkladu (který se ovšem běžně stává). Kočka, zvíře silně individualistické a pověstné lhostejností vůči všemu a všem, se sama rozhodne, kdy z krabice vyleze. Důvod je jednoduchý. Stejně jako vás brzy omrzí hraní s novým spotřebičem, kočku to ke stejné bedně nepotáhne celý život. Hana Žertová si je toho vědoma a svým klientům radí, aby alespoň jednou týdně vyměnili krabici za novou.

 

Pokud tedy chcete dát své kočce dárek k Vánocům, tím největším bude obyčejná prázdná krabice. A dost možná bude stačit ta, ve které už dostal dárek někdo jiný.

 

Sex je prý zábava chudých. Sex na erotickém festivalu je pro změnu dost chudá zábava

Dita Ondrejková


Klíčová slova: rxrx, ditaondrejkova


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Privilegované volby: Stane se Andrej Babiš novým prezidentem ČR?
PREMIUM X Karel Steigerwald: Fámy, které cloumají státem, jsou nejriskantnějším nástrojem politiky
PREMIUM X Diskriminace mužů-účetních: Česká veřejná správa povýšila formalismus na kafkovský piedestal
PREMIUM X Bouřlivý říjen 1918: Jak vzniklo Německé Rakousko a málem nevzniklo Československo
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější