nahoru

Cpe se vaše kočka i do krabice od nového telefonu? Záhada vyřešena, nemůže si pomoct

Dita Ondrejková2. prosince 2012 • 06:00
Cpe se vaše kočka i do krabice od nového telefonu? Záhada vyřešena, nemůže si pomoct
foto: Profimedia.cz

Koček je plný internet, protože čtyřnozí mazlíčci jsou tradičně vděčným objektem fotografů - mimo jiné i pro jejich schopnost vlézt si na neobvyklá místa a vměstnat se do sebemenších krabic. Z jakého důvodu ale do beden lezou? Respektovaná specialistka na chování koček, veterinářka Hana Žertová vidí příčínu v instinktivním chování našich mňoukavých společníků.


 

Jestliže máte doma kočku, pravděpodobně se vám následující situace přihodila také.

 

Koupili jste si nový elektronický spotřebič, vytáhli ho z krabice a jali se ho zkoušet. Situace využilo vaše zvíře, které nevidíte jak je den dlouhý a o jeho existenci víte pouze v případě, že právě vykonal potřebu na svém záchodku, případně pokud je zrovna čas k jídlu. Zaleze si do krabice (a je úplně jedno, jakých rozměrů), uvelebí se a dělá, jakoby jej výrobce do krabice zabalil. Vypudit takové zvíře je pak tím těžší, čím je krabice větší.

 

Veterinářka Hana Žertová, která se specializuje na zvířecí psychologii a v oblasti chování koček je v České republice respektovanou kapacitou, vysvětluje zdánlivou posedlost stísněným prostorem následovně: „Kočky milují krabice a dokážou se nacpat i do neuvěřitelně malé krabičky.

 

Ale není to obsese (tedy nějaká chorobná představa) ani úchylka, souvisí to nejspíše s potřebou mít stále nablízku nějakou skrýš.“ Pokud má vaše kočka tendence cpát se i do krabice od nového telefonu, není nemocná.

 

 

 

„Kočky jsou založením individualistky, i ty, co žijí ve skupině. Nemají rozdělené úkoly jako psi nebo vlci, kde jeden hlídá a varuje ostatní, druhý stopuje, třetí nadbíhá kořisti, a tak dále. Kočka musí udělat všechno sama a navíc má velmi mnoho nepřátel.

 

Proto se nerada pohybuje v otevřeném terénu, stále se plíží houštím nebo kolem zdí, popřípadě rychle popoběhne a na chvíli se schová a pozoruje okolí, aby vyhodnotila stupeň ohrožení. Při takovémto způsobu života je každá skrýš dobrá. Proto ty krabice,“ vysvětluje Žertová.

 

Vraťme se k hypotetickému příkladu (který se ovšem běžně stává). Kočka, zvíře silně individualistické a pověstné lhostejností vůči všemu a všem, se sama rozhodne, kdy z krabice vyleze. Důvod je jednoduchý. Stejně jako vás brzy omrzí hraní s novým spotřebičem, kočku to ke stejné bedně nepotáhne celý život. Hana Žertová si je toho vědoma a svým klientům radí, aby alespoň jednou týdně vyměnili krabici za novou.

 

Pokud tedy chcete dát své kočce dárek k Vánocům, tím největším bude obyčejná prázdná krabice. A dost možná bude stačit ta, ve které už dostal dárek někdo jiný.

 

Dita Ondrejková


Klíčová slova: rxrx, ditaondrejkovaDiskuse ke článku