nahoru

Pražský vánoční strom má letos šlechtický původ. Podívejte se na jeho předchůdce

klf1. prosince 2012 • 06:00
Pražský vánoční strom má letos šlechtický původ. Podívejte se na jeho předchůdce
foto: archiv společnosti Taiko

Staroměstské náměstí v Praze dnes ozdobí téměř stoletý smrk z Holoubkova, který byl za přítomnosti několika desítek zvědavců a novinářů pokácen poslední listopadovou neděli. Jestli obří vánoční strom na Staromáku považujete za přežitek, neunáhlete se. Tenhle totiž Praze věnoval sám kníže Jerome Colloredo-Mannsfeld. 

 

Přestože podle původního očekávání mělo být smrku "jen" sedmdesát, po spočtení letokruhů se ukázalo, že rostl přes úctyhodných devadesát let. Kníže ho městu věnoval, protože podle jeho slov má osvětlená chlouba Staroměstského náměstí přinášet o Vánocích Pražanům i turistům radost. Tu letošní chtěl zajistit svým darem (a určitě jí přinese víc než letošní zákaz grogu a punče na pražských vánočních trzích).

 

Možná jste si toho nevšimli, ale v několika posledních letech měly výzdoba obřího vánočního stromku a celé trhy, rozprostřené po Staroměstském námestí, dané téma. Podle něj designéři vybírali ozdoby, barvy, materiály... V roce 2010 se inspirovali secesním stylem, o rok později královskými Vánocemi a letos se vrátili ke kořenům. Téma totiž zní - staročeské Vánoce.

 

V roce 2003 strom spadl a jednomu ze zahraničních turistů způsobil doživotní zdravotní následky. Během následných změn se k pořádání trhů a výběru stromu dostal současný organizátor. Právě ten se před dvěma lety rozhodl dát náměstí během vánočních trhů řád a téma.

 

Jestli už na vás dýchá atmosféra adventu (oproti přibližujícímu se stresu z nakupování dárků je to ta lepší varianta konfrontace se začátkem prosince), připomeňte si ve fotogalerii výzdobu minulých let.

 

 

Pokud dáváte přednost osobnímu prožitku, vyražte se podívat na rozsvícení do centra. Držte se ale následujících dvou bezpečnostních pokynů:

 

1) Mezi 15.00 a 19.00 nevjíždějte na náměstí s kočárky. (Zvažte přítomnost dětí, kterým je méně než šest let.)

 

2) Buďte trpěliví. Nedočkavost si nechte až na Štědrý den a rozbalování dárků, v době rozsvěcení stromu neprocházejte napříč náměstím a odejděte případně radši bočními ulicemi.

 

klf


Klíčová slova: rxrx, klarafischleinovaDiskuse ke článku