nahoru

Čínští developeři to nemají snadné. Svérázný pár důchodců žije uprostřed dálnice a nehodlá se stěhovat

klf25. listopadu 2012 • 06:00
Čínští developeři to nemají snadné. Svérázný pár důchodců žije uprostřed dálnice a nehodlá se stěhovat
foto: Profimedia.cz

Sedmašedesátiletý Luo Baogen a jeho o dva roky mladší žena se měli už před časem odstěhovat ze svého bytu, aby pětipodlažní dům mohl být zdemolován. Na jeho místě totiž měla vyrůst dálnice. Beton už dávno vychladl, ale dům na místě stále stojí. A sveřepí důchodci v něm žijí dál.

 

Baogenovi se, na rozdíl od všech svých sousedů, odmítli z domu v čínském Wenlingu vystěhovat. Nejen proto, že jsou vrtošivými důchodci, ale především kvůli tomu, že se jim vládou nabízené odškodné v přepočtu okolo 800 000 korun nezdá dostatečně vysoké.

 

Jediné, co prý Luo Baogen chce, jsou peníze, za které by si mohl vybudovat domov podobný tomu, na nějž je doposud zvyklý. Už čtyři roky se snaží s vládou výši odškodného usmlouvat. Bezvýsledně.

 

 

V případě, že se obě strany nedohodnou, nemůže podle čínských zákonů developer budovu srovnat se zemí. Čínani si v blokaci svých domů našli téměř zálibu. Baogenovi nejsou zdaleka první, kteří se odmítají vystěhovat, aby tak uvolnili místo pro novou stavbu nebo silnici.

 

V několika posledních letech už uvízli lidé na půdě svého domu, v díře mezi mrakodrapy a jedna rodina se dva roky odmítala vystěhovat kvůli stavbě obchodního centra. Situace vyvrcholila tím, že dům stavaři odřízli od vody a elektřiny.

 

klf


Klíčová slova: rxrx, klarafischleinovaDiskuse ke článku