nahoru

Cesta do horoucích hudebních pekel. Aneb kam ta americká kultura spěje

Dita Ondrejková23. listopadu 2012 • 12:51
Pink
Pink
• foto: 
Profimedia.cz

Položte si jednoduchou otázku. Kdo je nejzářivější hvězda současné ženské popové scény? Bizarní Lady Gaga, která neví, jestli dřív hubnout, nebo se cpát k prasknutí, kostnatým zadkem kroutící Madonna, anebo na paní tajemnou si hrající Adele, co pak své frustrace z rozchodu vyřve na albu 23? Ne. Opravdová hvězda, skutečná umělkyně je na scéně v současnosti jen jedna. Pink.

 

Vystoupení dvaatřicetileté americké zpěvačky Pink na sobotních American Music Awards bylo impozantní. Přirozená osobnost s pověstným zlatem v hrdle posunula hranice uměleckého maxima zase o kus dál. Nicki Minaj si může na obličej napatlat třeba celou drogerii, Madonna se přilepit k obřímu chlupatému vejci, stejně to bude Pink, jež předvede skutečné umění. Umění zazpívat píseň složenou ze strastí každodenního života a přitom pomocí tance vyjádřit, že v plamenné vášni se člověk opravdu může spálit. A to všechno live.

 

 

 

 

Jestli jste nezatajili dech, nebo se přinejmenším nezeptali: Jak to sakra dělá? Asi patříte k lidem, jako jsou erudované hlavy v Billboard magazínu. V hudebním průmyslu respektovaný plátek při sestavování žebříčku nejlepších vystoupení z letošního American Music Awards totiž Pink a její Try zařadil až na druhou pozici. Nuže, skutečně se může stát, že se někdo předvedl v trochu lepším světle (což by možná ve světě plném „umělců“ jako je Ke$ha a Britney Spears byla fakt příjemná zpráva), ale pravda bude ležet trochu někde jinde. A kdoví, jestli v tom prsty nemají nějací gangsteři. Nejlepším vystoupení je totiž, údajně, McHammer s PSY a jeho Gangnam Style.

 

 

 

O Korejci PSY už bylo napsáno tolik, že se každému novináři už musí ježit chlupy na prstech, má li znovu napsat jméno jeho jediného hitu. A že to hopsání, při kterém soudný člověk prosí božstvo, aby si vyhodil kyčel, bylo to nejlepší na AMA? Jestli tohle není absolutní šílenství (a ne v tom pozitivním slova smyslu), tak už nevím co. Na jedné straně je tam zpěvačka, která zpívá, zatímco balancuje doslova na hraně a do léta světu neznámý Korejec, jež zpívá zásadně v klidové tepové frekvenci? No, kdyby alespoň zpíval!

 

Ano, vím, co je definice popu. Ale kdo říká, že pop nemůže mít hodnotu a určitou kvalitu? Ne že nemůže, on by i ten pop určený masám měl mít kvalitu. Protože když ji mít nebude, skutečně nastoupíme na cestu do horoucích pekel. Lidi budou blbnout ještě víc, než tomu bylo doposud. Z takového braku skutečně nelze vytvořit něco, z čeho by ti lidé vytvořili kultuře hodnotný sociální kapitál.

 

Sami si řekněte, jestli chtít žít na planetě, kde se oslavují „umělci“ jako je PSY, rychlokvašky typu One Direction a nebo skuteční umělci, kteří sice zaplní halu, ale taky obohatí lidskou kulturu něčím skutečně hodnotným.

 

 

Dita Ondrejková


Klíčová slova: rxrx, ditaondrejkovaDiskuse ke článku