nahoru

Místo křídel a motoru jen nafukovací balónky. Odvážného letce ponesou tisíce kilometrů

Klára Fischleinová20. listopadu 2012 • 11:00
Místo křídel a motoru jen nafukovací balónky. Odvážného letce ponesou tisíce kilometrů
foto: Profimedia.cz

Jako malý kluk si představoval, že se chytne nafouknutého balónku a vzlétne. Jako dospělý muž proměnil Jonathan Trappe naivní dětskou představu v odvážnou skutečnost.

 

V červnu 2008 se vznesl na upravené kancelářské židli přivázané k velkému množství balónků naplněných héliem, o dva roky později se odhodlal k ještě odvážnější cestě. Opět sedící mezi desítkami speciálních balónků letěl z Anglie do Belgie. Na rok 2013 si dal to nejriskantnější předsevzetí. Je odhodlaný přeletět stejným způsobem Atlantik, zatím sbírá peníze na potřebné vybavení a trénuje.

 

V květnu 2010 sledoval dobrodruh ze severní Karolíny západ slunce ve výšce více než 4 500 metrů. Tehdy cestoval podobně jako kreslená postavička prudérního důchodce ve filmu Vzhůru do oblak připnutý na balóncích plných hélia (jejich povrch je upravený tak, aby ho nenarušilo UV záření). Plul nad oblaky mimo jiné v oblasti francouzských Alp.

 

Při svém letu točil i video dokumentující průběh cesty, která se neobešla bez momentů napětí. Když Trappovi začal výškoměr hlásit nebezpečné hodnoty, měl několikrát pořádně nahnáno. Přesto po hladkém přistání zpátky na zem začal vzápětí podrobněji plánovat svou nejodvážnější trasu – přelet přes Atlantský oceán.

 

Tenhle pokus zatím žádný z pěti předchozích odvážlivců nepřežil. Brazilec Roman Catholic zahynul dokonce jen několik týdnů před Trappovým posledním startem.

 

 

Z Nového světa až na starý kontinent

Tentokrát by Trappa mělo nést na záchranném člunu 365 balónků. Oblečený bude v kombinéze chránící kůži před UV zářením, pro případ bezpečnostního přistání do ledové vody Atlantiku bude mít i termo oblečení. Letět by měl ve výšce od necelých 5 500 do více než 7 500 metrů, přičemž jeho dosavadním rekordem je výška skoro 6 600 metrů nad mořem. Místy mu s dýcháním pomůže kyslíková maska.

 

Jestliže chce přeletět šířku Atlanstkého oceánu z Main v USA do Paříže ve Francii, musí svoji dosavadní nejdelší ulétnutou vzdálenost (370 kilometrů) překonat hned desetkrát. Aby jeho let proběhl bezpečně a bez přerušení, meteorologické podmínky budou hlídat nepřetržitě čtyři odborníci ve Wyomingu.

 

Nanečisto chce Trappe s plánovanou cestovní výbavou a pohonem 365 balónků plných hélia absolvovat jedenáctihodinový let na Mexikem ve výšce okolo 6 100 metrů. Celá cesta má ale jeden háček - vedle vlastní investice 170 tisíc dolarů (téměř 3,5 milionu korun) potřebuje z dobrovolných příspěvků získat ještě 300 tisíc dolarů (přes 6 milionů korun).

 

Klára Fischleinová


Klíčová slova: rxrx, klarafischleinovaDiskuse ke článku