nahoru

Dokončili jste povídku o konci světa? Pokračujte románem, listopad je světový měsíc psaní

Dita Ondrejková14. listopadu 2012 • 12:47
psani
psani
• foto: 
Profimedia.cz

Předposlední měsíc v roce je tak trochu zvláštní. Listopad, anglicky November, byl zvolen měsícem, kdy muži upozorňují na hrozbu rakoviny prostaty a nechávají si narůst knír. A tak tomu měsíci říkají Movember. Milovníci literatury ho ale překřtili na Novelmber (volně přeloženo jako románopad) a věří, že by si během něj každý chronický psavec měl zkusit napsat vlastní román.

 

Je to třináct let, co se nezávislý (čti bez kontraktu na knihu) americký spisovatel Chris Baty ve spolupráci s dalšími jednadvaceti podobně založenými lidmi (čti s podobnými snílky) rozhodl odstartovat projekt Měsíce psaní románů - v USA známý pod názvem National Novel Writing Month.

 

V roce 1999 ještě proběhl v červenci, jenže pak zakladatelům došlo, že ne každý chce celý jeden měsíc v létě strávit zavřený někde v kutlochu nad rozepsanou knihou. A tak už v roce 2000 přesunuli projekt na listopad. Vzhledem k tomu, že ročně se zapojí více než 200 tisíc pisálků, bylo to bezpochyby správné rozhodnutí. Sychravé listopadové počasí je, zdá se, plné inspirace.

 

Dokončete povídku: Vyberte 10 Čechů, kteří by měli přežít konec světa!

 

Pokud jste si dnes zkusili dokončit povídku Reflexu, možná právě zde najdete další literární výzvu. Pravidla "hry" jsou následující. Nejprve se zaregistrujete stránkách Národního měsíce psaní novel, a pak... prostě píšete. Na svůj osobní profil zaznamenáváte každý pokrok.

 

Jestli si myslíte, že vás omezuje jazyk, kterým píšete, tak se mýlíte. Každoročně se do projektu zapojují lidé z celého světa. Když na to přijde, psát můžete i v klingonštině (jazyk fiktivního mimozemského druhu ze seriálu Star Trek).

 

Napsat však musíte více než 50 tisíc slov a text musí vznikat od 1. listopadu až do poslední listopadové minuty - v průměru se tedy připravte na okolo 1 700 slov denně (vzhledem k tomu, že už jsme skoro v půlce měsíce, počet si zdvojnásobte, bude to pro vás o to větší výzva). Odměna je zřejmá - dokončený román, splněná výzva a dost možná i celoživotní sen.

 

Jen pro inspiraci, hollywoodský film Voda pro slony, ve němž si zahrál Robert Pattison a kráska Reese Witherspoon, je adaptací knihy, jež Sara Gruenová napsala v rámci Měsíce psaní románů. Tak co, jdete do toho?

 

Maskérky ve studiu ČT24: Omyl, nebo reklama na zpravodajství?
Markéta Lukášková 14. listopadu 2012 • 13:00

Maskérky ve studiu ČT24: Omyl, nebo reklama na zpravodajství?

Dita Ondrejková


Klíčová slova: rxrx, ditaondrejkovaDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,790
22,270
29,330
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější