nahoru

Ať žijí duchové. Holandská fotografka prolíná současnost s minulostí

Dita Ondrejková 8. listopadu 2012 • 06:00
Ať žijí duchové. Holandská fotografka prolíná současnost s minulostí
foto: fotomontáž Jo Hedwig Teeuwisse

Jako turista se v cizím měste rozhlížíte kolem sebe, pohledem studujete cizí kulturu a fotíte. Napadlo vás při tom někdy, že stejnými ulicemi se před lety přehnala válka? A že stejně jako vy to někdo vyfotil? Když se tyhle dvě fotky spojí, vypadá to, jakoby se v ulicích vznášeli duchové. A přesně tohle dělá jedna Holanďanka ve svém volném čase.

 

Holandská historička Jo Hedwig Teeuwisse má zajimavou práci, která je zároveň jejím velkým koníčkem. Pomáhá a radí lidem, firmám, ale i filmovým štábům v oblasti historie. Nejraději má však období třicátých let minulého století; tedy dobu, kdy nejen Evropu sužovala druhá světová válka.

 

A právě k válce se vztahuje projekt, na kterém pracuje od roku 2007. Pomocí Photoshopu zviditelňuje v ulicích dnešních měst duchy – vojáky i obyčejné lidi, kteří byli na stejných místech vyfoceni před sedmdesáti lety. Série fotografií nese příznáčný název „Duchové války“ a je součástí větší sbírky, která je zaměřena na všední život ve třicátých a čtyřícátých letech minulého století.

 

 

Mrtvý německý voják na dnešním bulváru v přístavním francouzském městě Cherbourg-Octeville, američtí vojáci schovávající se za rohem domu na Sicílii. Divák před sebou má ohromující záběry, ze kterých mrazí. „Snažím se, aby si lidé uvědomili, že historie je kolem nás,“ vysvětluje Teeuwisse na Flickru. Autorka se přitom nerozpakuje "postavit" na upravené náměstíčko před katedrálou v Kolíně nad Rýnem spojenecký tank.

 

Nad fotografiemi tráví Teeuwisse denně hodiny. Přemýšlí, co ponechat a co naopak přidat. Dlouho jí také trvalo, než místa na starých fotografiích našla. „Moje vášeň pro historii, mé vzdělání a také zkušenosti s filmařinou mi pomáhájí vyprávět příběhy skrz fotografie. Mé rozhodování, co odstranit, nechat prosakovat a nebo zvýraznit, jsou takhle o něco jednodušší,“ přibližuje proces „výroby“ fotosetů.

 

Vzniklé kombinace mají ohromnou sílu. Sama autorka ústřední myšlenku projektu vysvětluje následovně: „Tam, kde denně žijete, chodíte do práce nebo do školy, tak přesně tam jednou lidé bojovali, umírali nebo jednoduše vedli díky válce úplně jiný způsob života.“

 

Dita Ondrejková


Klíčová slova: rxrx, ditaondrejkovaDiskuse ke článku