nahoru

Tohle není Sandy. S hurikánem řádícím nad New Yorkem si pohráli autoři internetových hoaxů

pev 30. října 2012 • 11:06
Tohle není Sandy. S hurikánem řádícím nad New Yorkem si pohráli autoři internetových hoaxů
foto: Facebook.com

New York má nejhorší za sebou. Hurikán Sandy v něm sice během noci nadělal pěknou paseku - namátkou zaplavil sedm stanic metra, zapříčinil výbuch trafostanice a výpadek proudu, způsobil rozsáhlý požár v čtvrti Queens a zabil minimálně 16 lidí - nikdo ale neviděl plout po ulici žraloky ani vlny rozbíjející se o Sochu Svobody. Přesto se právě takové fotografie šířily sociálními sítěmi s rychlosti... nu, hurikánu.

 

Autoři internetových hoaxů (webové obdoby slavné novinářské kachny) založených na fotografiích nebo fotomontážích, které se tváří jako pravé a aktuální, udělali z hurikánu Sandy - už tak velmi ničivého přírodního živlu - hotový nástroj apokalyptického běsnění.

 

Na jedné fotomontáži se přímo za Sochou Svobody nachází majestátní oko hurikánu - ve skutečnosti zachycené na snímku z roku 2004.

 

Děs kombinovaný s úžasem mají vyvolat i dvě fotografie černých mraků na pozadí mrakodarpu Empire State Building (ve skutečnosti snímek bouřky z loňského roku) a mostu George Washingtona (fakticky agenturní fotografie z roku 2009).

 

Ani kamery newyorské televizní stanice ve skutečnosti nezachytily desetimetrové vlny rozbíjející se o Sochu Svobody (autor internetového hoaxu ve skutečnosti použil obrázek z plakátu lákajícího na katastrofický film Den poté) a ulicemi New Yorku se rozhodně neproháněl žralok. Rozhodně ne ten samý, jakého jsme mohli vidět na snímku v loňském roce, kdy pobřeží USA potrápil hurikán Irene.

 

Podívejte se na internetové hoaxy, které se nám pokusily zamotat hlavu v posledních čtyřiadvaceti hodinách:

 

pev


Klíčová slova: petrvnoucek, rxrxDiskuse ke článku