nahoru

A nejlepším hudebním klipem o kolech se stává...

aja16. října 2012 • 06:00
Screenshot z klipu Slatka mala
Screenshot z klipu Slatka mala
• foto: 
Jelena Petošević

Finálová pětice našeho žebříčku nejpozoruhodnějších hudebních klipů, v nichž se jezdí na kolech. Teoretická průprava k tvorbě klipu pro Karla Plíhala vrcholí.

 

Dneska dokončíme náš žebříček nejzajímavějších, nejujetějších, nejlepších, nejbizarnějších hudebních klipů, které souvisí s cyklistikou. Je to taková malá inspirace a také vysoká laťka pro ty z vás, kteří se chtějí zapojit do našeho projektu a natočí s námi klip pro Karla Plíhala.

 

Chcete se také zapojit? Natočte, případně najděte své dřívější video o maximální délce 30 sekund, které se podle vás hodí k písni Karla Plíhala "Na kolech", a pošlete nám ho do redakce (na rxonline@reflex.cz, a to nejlépe přes některou z internetových úschoven) společně s vaší emailovou adresou. Další instrukce naleznete zde. Nově můžete do klipu posílat i své cyklofotografie. Reagujeme tak na přání čtenářů, kteří nemohou natočit video, ale atmosférických snímků mají na rozdávání.

 

 

Než se dostaneme k naší části žebříčku, musíme dát prostor tipům od čtenářů, na které v našem žebříčku nedošlo. Třeba včera nám Peter Em v diskusi napsal, že "ak sa tam nedostane fear od iana browna tak ste amateri." To bychom neradi, tak tady je:

Podobně jako Tata Bojs i Ian Brown sází na jízdu pozpátku. V písni si všimněte, že počáteční písmena slov v každém verši vždy dohromady dávají FEAR, tedy strach. Při takové jízdě se nedivíme!

 

"Zpátečnický" princip mají i maďarští Kaukázus a jejich song Tartós Béke, který doporučuje Aneta Jeremiášová. Body navíc za vzpěračské cvičení v závěru.

 

To Nikola Tlášek nám doporučuje Fun Loving Criminals a jejich hitovku z roku 1998 Love Unlimited ("Barry White / saved my life"). Jak těm to na kole sluší! Kdyby někdo potřeboval vysvětlit slovo cool, tak jejich styl v tomhle videu je definice:

 

 

A nyní zpět k našemu žebříčku:

5. místo
Flight of the Conchords - Mutha'uckas / Foux Du Fafa

Novozélandské duo, které možná znáte z komediálního seriálu na HBO. Alespoň doufáme, protože je to seriál excelentní. Na českých televizích běžel též, ale ve velmi nelidský čas. Jeden z nejabsurdnějších dramaturgických tahů, ale co už. Bret a Jemaine seriál prošpikovali sérií písní, které jsou melodické, vtipné, dobré a zároveň balancují na hraně parodie. Ke kolům mají blízko (jedno je vidět už ve znělce seriálu) a my narazili hned na dvě jejich skladby, kde hrají kola prim:4. místo
Queen - Bicycle Race

Legendu jsem si dovolili odsunout mimo stupně vítězů. Slavná píseň a slavný videoklip, v němž vystupuje cca 50 až 65 nahých modelek (zdroje se různí a my je i přes velké úsilí nedokázali spočítat), které jezdí po stadionu ve Wimbledonu. Je jasné, že video nebylo přijato všude zrovna s pochopením a často narazíte na zcenzurovanou verzi. S dovolením vám nabízíme originál, i když Brian May později řekl, že dnes už by takové video nenatočil. Tak nějak mu připadá, že to vlastně nedává moc smysl: nahé ženy jedou na kole - a co?

A zde je kratičký dokument o natáčení videa:


3. místo
Trunk Boiz - Scraper Bike

Pravěký virální hit. Až z roku 2007! Trunk Boiz jsou součástí oaklandské scraper bike scény a toto je jejich hymna. Scraper co, ptáte se? Scraper bike je "vytuněné" kolo - převážně co se týče barev. Klip obsahuej i tehdy populární ghost riding: frk, kdy vystoupíte ze svého vozidla a necháte je jet samotné. Na první poslech vás to možná nedostane, ale ta píseň je extrémně nakažlivá.


2. místo
The Tap Tap - Řiditel autobusu

Bubeník kapely The Tap Tap (v níž hrají handicapovaní studenti Jedličkova ústavu) Marek Valenta bojuje proti třem zlým autobusákům, které hrají Vojta Dyk, Xindl X (autor hudby a textu) a Dan Bárta. Ti ho nechtějí do autobusu pustit s kolem, které je pro něj ovšem kompenzační pomůckou podobně jako pro jiné invalidní vozík. A jak tušíte, je to příběh, který se odehrál i ve skutečnosti. A asi sem tam odehrává i nadále. Jak se v písni zpívá: "blbec je blbec a blbcem zůstane".


1. místo
Lady Jelena - Slatka mala

Moc toho o ní nevíme. Původem je Jelena Petošević z Bělehradu, občas si říká Lady Jelena, nyní žije snad ve Francii, a... no to je asi tak všechno. Píseň je příjemná a video? Řekněme velmi provokativní. Oproti Queenům se obešlo bez nahoty a počet žen srazila na jedinou. "Číst" lze různě, interpretaci necháme na vás. Každopádně když jsme ho prvně viděli, v čase 0:29 nám vyskočil výraz zvaný WTF a ten nám vydržel na tváři do teď. A tak jsme se rozhodli zariskovat a dát jej na první místo.

 

Hodně z vás asi nebude souhlasit, a proto se těšíme na vaše žebříčky a tipy v diskusi. A ještě víc se těšíme na vaše max půlminutové příspěvky do klipu pro Karla Plíhala. A rozhodně to nemusí být taková divoká díla, jako jsme nabídli v našem seznamu.

 

Prošvihli jste předchozí díly? Tady je předchozí pětice a zde jsou místa 16. až 11. 

aja


Klíčová slova: adamjavurek, rxrxDiskuse ke článku