nahoru

Brzo už si vytisknete nábytek i střechu nad hlavou. Holanďané vytvořili obří pojízdnou 3D tiskárnu

pev2. října 2012 • 06:00
KamerMaker
KamerMaker
• foto: 
http://www.kamermaker.com/

Na 3D tiskárnách si dnes už můžeme vytisknout všechno, na co si vzpomeneme - od modelů aut přes přes části zbraní a robotické opraváře až po 3D model skutečné ženy. Proč bychom si tedy nemohli tisknout rovnou celá obydlí? Nezklameme vás.

 

Přesně na tom totiž pracují vývojáři z holandské firmy DUS, kteří představili obří pohyblivou tiskárnu, jež nám nejspíš jednou výrazně usnadní cestu k levnému nebo nouzovému přístřeší.

 

Potřebujete rychle sehnat stůl, židli, nebo dokonce dočasný přístřešek pro přenocování v oblasti zasažené zemětřesením, tsunami nebo jinou živelnou pohromou? V blízké budoucnosti se možná nevypravíte do prodejny nábytku nebo k architektovi, ale k nejbližší tiskárně, která zvládá velkoformátový 3D tisk.

 

První fungující prototyp takové tiskárny, která dostala název KamerMaker a vzápětí byla překřtěna na "první mobilní pavilón 3D tisku", už stojí v centru Amsterdamu a během podzimu se v něm zhmotní první kompletně vytištěná místnost na světě.

 

 
Nemůžeme sice čekat, že KamerMaker zvládne velké haly - na to má pořád příliš kompaktní rozměry (srovnatelné se středně velkou dodávkou) - zdá se ale, že menší altánky bude tisknout jedna báseň. A "výroba" nábytku? To už bude úplná hračka. K dosažení skutečně masového úspěchu ale musí vývojáři překonat jediný, ale o to palčivější, problém - zatím je možné tisknout jen z málo odolného bioplastu vyrobeného z kukuřice.

 

Nová tiskárna má přesto jednu nespornou přednost, která může výrazně urychlit vývoj - holandští designéři vytvořili KamerMaker jako otevřenou (opensourcovou) platformu. Znamená to, že se na jejím zdokonalování může podílet kdokoliv - třeba i vy.


Jestli všechno půjde podle plánu, možná KamerMaker přispěje ke zrodu nového odvětví architektury na klíč. Dozvíme se to nejspíš už v příštím roce, kdy by měl pojízdný KamerMaker vyrazit na cesty po celém Holandsku a následně i do zahraničí.
 

 

pev


Klíčová slova: petrvnoucek, rxrxDiskuse ke článku