nahoru

Co když město zakazuje ovocné stromy? Přichází "vandalové" a jejich guerrillové roubování

aja26. září 2012 • 06:00
Co když město zakazuje ovocné stromy? Přichází "vandalové" a jejich guerrillové roubování
foto: facebook.com/GuerrillaGrafters

Tohle je projekt, který nese ovoce - popsaly vtipně noviny LA Times trend zvaný guerrillové roubování: obyvatelé San Franciska na truc radnici naroubovali na okrasné stromy štěpy ovocných stromů.

V ulicích San Franciska uvidíte leccos, ale na jednu věc moc nenarazíte: na ovocné stromy. Jabloně, hrušky nebo švestky tu u chodníků nejsou vítané, protože jsou náročné na úklid. Spadlé ovoce láká hlodavce a taky smolaře, kteří by po něm mohli uklouznout. Jistě by netrvalo dlouho a někdo by se doklouzal až rovnou k právníkovi, který by pak z města vysoudil nehezké peníze.

 

Potýkala se s tím třeba i Tara Hui, které s tímto odůvodněním radnice zakázala vysazení ovocných stromů na chodníku před svým domem. Doporučili jí držet se tamních zvyklostí a zasadit okrasné stromy, které nikdy neponesou plody. Přitom ovocné stromy ve městě mají své kouzlo: je to zdravé a čerstvé jídlo, které je zdarma na dosah ruky. Co s tím?

 

Příležitost pro malou občanskou neposlušnost a Guerrilla Grafters, guerrilové "roubovače". Jejich zákeřné aktivity, které začaly zhruba před dvěma lety, nyní popsal mimo jiné list LA Times.

 

 

Co Guerrilla Grafters dělají? Vytipují si vhodné okrasné stromy a na ně naroubují třeba štěp švestky. Když se zadaří a štěp se chytne, dostaví se zázrak: strom bude mít plody, i když je nikdy mít neměl.

 

Guerrilla Grafters svým jménem odkazují na trochu podobné akce, které nám dávají šanci "zažít město jinak": guerrillové zahradníky (zasadí květiny na omšelá místa), guerrilla knitting (město zkrášlí s pomocí pletacích jehlic; viz náš starší článek) a dalších projektů.

 

A mají samozřejmě podobně tajnůstkářské praktiky: pracují anonymně a zatím si nechávají jen pro sebe, které stromy takto vylepší. Ať je to o to větší překvápko pro obyvatele! Navíc je to nutné: když na následujícím videu ukázali výsledky své práce, prozradili tím, jaké stromy takto "upgradovali", a za pár dní je někdo poničil.

 

Guerrilla Grafters v akci:

 

Magistrát z toho samozřejmě nadšený není a, jak zmiňuje San Francisco Chronicle, guerrillové roubování považuje - a teď se držte - za vandalismus. Přitom jeho aktéři na hlavní kritiku myslí a například roubují jen ty stromy, které získají svého tajného opatrovníka, jenž se o ně (a případný odpad) bude starat.

 

Navíc svá dětátka dlouhodobě sledují a analyzují různá data, pomocí kterých chtějí partyzánskou výsadbu postupně vylepšovat. Všechny své poznatky budou průběžně publikovat na webu guerrillagrafters.com.

 

Až tedy v centru San Franciska narazíte na švestku, víte, že jste na území, kde řádili nechutní vandalové z Guerrila Grafters. Dobrou chuť a pozor na nohy.

 

aja


Klíčová slova: adamjavurek, rxrx, Guerrilla GraftersDiskuse ke článku