nahoru

Jsem Kim Čong-un a nejsem tu od toho, abych vás bavil. Největší hit internetu má i severokorejskou verzi

Petr Vnouček24. září 2012 • 14:00
Kim Jong Style
Kim Jong Style
• foto: 
YouTube.com

Kterou bohužel běžný severokorejský lid bez přístupu k internetu nejspíš nikdy neuvidí, je třeba dodat. "Jsem jako Beatles, protože díky mě lidé brečí a křičí," nakrucuje se vůdce totalitního státu v parodii letošního hitu Gangnam Style, který si dělá legraci ze životního stylu jihokorejské zlaté mládeže.

 


Jestli vám Gangnam Style nic neříká, vězte, že jde o jedno z nejsledovanějších hudebních videí všech dob, které se během pouhých dvou měsíců stihlo zapsat do Guinessovy knihy rekordů jako nejoblíbenější video na YouTube.

 

Pomyslný palec nahoru mu totiž na tomto videoserveru dalo impozantních 2,5 milionu lidí (porazil i popkulturní ikonu - Justina Biebera). I tohle číslo ale působí nepatrně ve srovnání s celkovým počtem zhlednutí; Gangnam Style si diváci z celého světa přehráli 262milionkrát! A to se na internetu objevilo teprve v půlce července.

 

 


Co stojí za jeho celosvětovým úspěchem? Pomiňme chytlavou hudbu a bizarní "cválavé" pohyby zpěváka Parka Jae-sanga, které ze songu udělaly jakousi jihokorejskou verzi slavné diskotékové kratochvíle - makareny.Park Jae-sang, který na tamní popkulturní scéně vystupuje pod přezdívkou PSY, svým klipem dosáhl něčeho, co se nepovedlo jihokorejské ambasádě v žádné západní zemi: ukázal světu, že pod pomyslnou střechou někdy až patologicky vážné a tradicionalisticky založené společnosti žijí lidé, kteří si dovedou udělat legraci jak ze sebe, tak z vážného jihokorejského problému - rychle se rozšiřující propasti mezi bohatými a chudými.

 

Ta se nejvíc projevuje právě v soulské čtvrti Gangnam, z níž si díky luxusním obchodům a drahým soukromým školám udělaly "hřiště" znuděné děti korejských milionářů.

 

Už tak hodně satirický Gangnam Style se v posledních týdnech dočkal desítek více i méně povedených parodií - za všechny můžeme připomenout například tu židovskou od izraelské komediální skupiny Agent K Media:

 

 

A tím se dostáváme k severokojrejské verzi. Vzhledem k dlouhodobě napjatým vztahům mezi komerčně vyspělou Jižní Koreou a chudým totalitárním "bratrem" nebylo pochyb o tom, že se jí časem dočkáme.

 Dostala jméno Kim Jong Style a mají ji na svědomí autoři filmových a hudebních parodií, kteří vystupují pod jménem Key of Awesome. Parodovaný vůdce KLDR Kim Čong-un v něm vyjmenovává přednosti své země ("exportér číslo jedna v nukleárních testech"), popisuje nejoblíbenější kratochvíle svého národa (být utlačovaný; "práce, práce, spánek, mučení") a nezapomíná ani na životní podmínky ("Máme skvělý vzduch. Ve skutečnosti je to to jediné, co jíme, protože máme nedostatek jídla".)

 

To, co udělal Gangnam Style pro popularizaci korejského popu (takzvaného K-Popu), by nakonec mohl udělat klip Kim Jong Style pro zviditelnění severokorejského problému. Pravda, miliony diváků si ho ve srovnání s originálem ještě nepustily, přes 620 tisíc zhlédnutí za dva dny je ale dobrý začátek.

 

Jen škoda, že si ho nemůže přehrát "cílová skupina" izolovaných Severokorejců. Možná oni mají podobný skrytý smysl pro humor jako jejich sousedé na jihu.

 Klíčová slova: petrvnoucek, rxrxDiskuse ke článku