nahoru

A kde je člověk? Americký profesor fotí lidské "mimikry"

pev12. září 2012 • 06:00
A kde je člověk? Americký profesor fotí lidské "mimikry"
foto: Profimedia.cz

To, že si tělo pomalujete barvou, automaticky neznamená, že budete nepřehlédnutelní. Různobarevné modely fotografa Jeana-Paula Bourdiera dokonale splývají s okolním prostředím a vytvářejí surrealistické kompozice, před nimiž by si možná musel promnout oči i Salvator Dalí.

 

I když má Bourdier po kapsách vizitky s titulem profesor designu, kreslení a fotografie na kalifornské univerzitě v Berkley, nevěnuje se jen teorii; patnáct let se fotografoval americký středozápad. V tamních nekonečných pláních, solných jezerech a polopouštích mu ale očividně chyběl lidský prvek. Nakonec si ho tam dosadil, i když možná v trochu jiné podobně, než by mohl milovník krajinek čekat.

 

Lidská těla se před jeho objektivem proměňují v gepardy, kameny a splývají s rozpraskanou půdou nebo texturou okolní krajiny a vzdálených hor tak, že vypadají téměř jako neviditelná. Jindy vytvářejí pravidelné tvary i složité kompozice v duchu surrealistické školy.

 


Bourdieur přitom proměnu lidského těla v malířské plátno a jeho zasazení do krajiny považuje nejen za umělecký projev, ale i za duchovní úsilí: "Skrze bodyart je tělo přeměněno v živou sochu, rozsvícenou božskými barvami s plně uvolněným potenciálem, naladěnou k tomu, aby se stala extenzí kosmu," vysvětluje.

 

Fotografie, které představil veřejnosti pod společným názvem Bodyscapes, už mají i vlastní fotografickou knihu. Bourdieur právě pracuje na druhé publikaci - Leap Into the Blue.

 

Přestože do projektu v posledních dvanácti letech investoval přes 300 tisíc dolarů, tentokrát jde s dobou svůj projekt v červenci představil "investorům" z celého světa na webu Kickstarter. Na rozdíl od fotografa, Earla Cartera, o němž jsme psali minulý týden, uspěl a získal požadovaných jedenáct tisíc dolarů.

 

pev


Klíčová slova: petrvnoucek, rxrxDiskuse ke článku