nahoru

Kickstarter není automat na peníze. Americký fotograf by mohl vyprávět

klf7. září 2012 • 06:00
Kickstarter není automat na peníze. Americký fotograf by mohl vyprávět
foto: Foto webu Kickstarter.com

Posledních 45 let pracuje jako fotoreportér v několika redakcích. Teď se rozhodl dokončit vlastní projekt a splnit si tak dávný sen. Americký fotograf Earl Carter si dal za cíl vydat dvousetstránkovou knihu plnou fotografií a lidských příběhů, které sbíral po dobu čtyřiceti let. Jen si vybral špatný nástroj.

 

Několik desítek let mapoval životy různých lidí v oblasti jižní Appalachie, kam spadá Virginie, Kentucky i Tennessee. Fotil je opakovaně – černobíle i barevně, mladé i starší, doma i venku… Zajímal se o jejich životní příběhy, sledoval jejich chování. Pozoroval ale i změny zdejší krajiny.

 

To vše teď chce Earl Carter zpracovat do knihy, které budou dominovat právě jeho profesionální snímky. Rád by ukázal kontrast mezi životem v regionu Appalachia kdysi a nyní, rád by upozornil na to, jak rychle stárneme a jak křehký je lidský život.

 

 

Bonnie, holčičku z několika svých fotografií z roku 1966, znal jako malou a roztomilou, pubertální a temperamentní i jako dospělou a odvážnou. Když ji potkal před několika měsíci, léčila se z rakoviny. Přestože se na jejím vzhledu nemoc radikálně podepsala, dělala si statečně legraci z toho, jak vypadá. Domlouvali se na schůzce, ke které nedošlo. Bonnie před měsícem zemřela.

 

 

Tohle je jen jeden ze silných příběhů, které se Cartera dotkly a Bonnie je jen jednou z mnoha osobností, jež dokumentárně zachytil. K tomu, aby se jeho letitá píle nakonec zhmotnila ve vytouženou knihu, potřebuje fotoreportér 27 000 dolarů (přes půl milionu korun).

 

O peníze požádal návštěvníky webu kickstarter.com, novodobého ráje pro vynálezce a autory nových a neokoukaných projektů. "Jen s vaší podporou se to dá uskutečnit," připsal k popisu svého návrhu v naději, že se posypou peníze. Veřejnost mu však zatím přispěla jen přes 4 000 dolarů (zhruba 78 tisíc korun). Vzhledem k tomu, že sbírka končí zítra, na cílovou částku už nejspíš nedosáhne. Doposud získané peníze k němu nikdy nedoputují.

 

Škoda, ale ostatní zájemci o příspěvky na Kickstarteru si toho mohou vzít jedno poučení. Neměli by spoléhat na to, že jim web financující nové projekty automaticky poslouží jako velká virtuální peněženka.

 

klf


Klíčová slova: rxrx, klarafischleinovaDiskuse ke článku