nahoru

Neberte nám zpackaného Ježíše! Internet soutěží v "restauraci" Ecce homo. Zkusíte to taky?

Petr Vnouček 1. září 2012 • 06:00
Neberte nám zpackaného Ježíše! Internet soutěží v "restauraci" Ecce homo. Zkusíte to taky?
foto: http://www.change.org

Internetoví uživatelé se už víc než týden nemohou nabažit pohledu na obraz Ježíše, který vypadá jako nateklý Ježek, bojují za jeho zachování peticí a dokonce vypsali soutěž pro všechny amatérské restaurátory, kteří se chtějí na chvíli vžít do kůže "pachatelky" uměleckého hříchu - osmdesátileté španělky Cecilie Gilmenezové z městečka Borja.


Díváte se na úvodní obrázek a říkáte si, že byste ho dokázali zrestaurovat líp? Zkuste si to (a pokud jste o nepovedené restauraci obrazu Ecce homo nečetli, přečtěte si nejdřív tento článek). Autoři webu The Cecilia Prize (Cecilina cena) dali možnost upravit si slavnou fresku Ecce homo komukoliv, kdo zavítá na jejich stránku.

 

Najdete tam nejen upravitelnou kopii fresky, ale i paletu několika základních a pastelových barev - tedy všechno, co potřebujete k vlastnímu neodbornému zásahu do dvě stě let starého náboženského obrazu Ježíše před Pilátem Pontským. Mimochodem, tolik barev - soudě podle výsledku - neměla k dispozici ani autorka zpackaného originálu.


Jakmile budete mít hotovo, je na čase vlastní výtvor uložit do počítače a zveřejnit na Twitteru s hashtagem #ceciliaprize. Každý amatérský restaurátor, který se do soutěže zapojí, má šanci vyhrát plakát "nové verze" Ecce homo. Musí ale počítat se silnou konkurencí - na Twitter už byly nahrány stovky výtvorů a řada z nich si chytře hraje s uměleckými i popkulurními odkazy a jinotaji.Podívejte se na ty nejpovedenější:Nové Ecce homo během necelých dvou týdnů od chvíle, kdy se o něm v médiích objevila první zmínka, zjevně zajistilo pevné místo v současné popkultuře.

 

A jeho fanoušci dělají všechno pro to, aby jej uchránili před zásahem odborníků, kteří chtějí fresce vrátit původní podobu. Proto vznikla ironická petice "Zachraňte Ecce Homo", kterou podepsalo už přes 22 tisíc lidí.

 

 

Její organizátoři argumentují tím, že z bezvýznamné fresky vzniklo souhrou náhod skutečné kulturní dědictví. Restaurované dílo je podle nich odvážné, expresivní a představuje odraz politické a společenské situace naší doby, které chytře odráží jak kritiku kreacionistického pojetí světa tak i vznik nových, moderních idolů.

 

Pod prohlášením, určeným radním španělské Zaragozy, kteří mohou rozhodnout o zachování nové podoby fresky, už jim chybí jen tři tisíce podpisů.

 

I kdyby ale zmíněné důvody politiky nezajímaly, možná je přesvědčí šustění bankovek. Tenhle obrázek totiž vydá za tisíc slov. Ecce homo se tak možná brzo zapíše do dějin umění jako první případ nezáměrného (a záměrně zachovaného) uměleckého vandalismu, který vzbudil celosvětové sympatie.

 Klíčová slova: petrvnoucek, rxrx


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.