nahoru

Chytrý jako chobotnice? Šest zvířat s vysokou inteligencí a jejich umění na videu

Klára Fischleinová31. srpna 2012 • 06:00
Chytrý jako chobotnice? Šest zvířat s vysokou inteligencí a jejich umění na videu
foto: Profimedia.cz

Úterní článek o rybařící volavce zelenavé ukázal, že zvířata se nám v lecčems vyrovnají doslova levou zadní – a nebo zobákem. Jaká další zvířata mají nečekaně velkou inteligenci?

 

Žebříčků nejinteligentnějších zvířat najdete na internetu snad trilion. Několik z nich jsme si prošli a vybrali ty "chytrolíny", kteří se v žebříčcích opakovali nejčastěji.

 

1. Krysy

V laboratorních bludištích si prý vedou výborně, rychle nacházejí zkratky i úniky. V tlupě mají ochutnavače, aby to při natrefení na otrávené jídlo neschytala celá parta. Vyvléct se prý při troše štěstí dokážou i z pasti na myši.

 


2. Vrány

O až děsivé schopnosti logického přemýšlení vran jsme psali už o víkendu. Někteří vědci tyhle opeřence považují za vůbec nejchytřejší zvířata světa. Zajímavé je, že na rozdíl od kočky nebo psa, jejichž inteligence taky není zanedbatelná, si vrána při odrazu v zrcadle, vodě nebo skle je jediná vědoma toho, že vidí sama sebe. Psi ve stejné situaci vrčí a kočky prskají.

 

 

3. Delfíni

Nadprůměrně chytrý mozek delfínů je obdařen zvláštní funkcí, která ho udržuje i během spánku napůl v pozoru. Kromě toho, že tedy nikdy na sto procent nespí, mají schopnost se dokonale dorozumět s lidmi. Rychle chápou, co se po nich chce během výcvyku v akváriích a vědci naopak začali rozlouskávat jejich sofistikovaný jazyk. Všeobecně jsou delfíni velmi společenští tvorové. Vytvářejí si vztah k lidem i zástupcům svého druhu. Toho bohužel využívají lovci delfínů, kteří dobře vědí, že při ohrožení a lovu jednoho se od něj zbytek skupiny nehne. To se jim pak stane osudným. Fakt, že si delfíni dokáží udělat kamaráda z kohokoli, dokazuje následující video:

 

 

4. Sloni

Sloni jsou sice známi svou dlouhodobou pamětí, ale kromě ní je pro ně typických pár paradoxů. Přestože jsou obrovští, jsou velmi empatičtí vůči ostatním slonům i jiným živočišným druhům. A přestože jsou obrovští, nejsou nemotorní a dokáží šikovně zacházet s věcmi jako s nástroji – v přírodě i v zajetí. Někomu mohou přijít apatičtí, ale lépe je charakterizuje zvídavost. Slona, který během několika minut dokázal s naprostou lehkostí a přesností nakreslit sám sebe, si prohlédněte v přiloženém videu:

 

 

5. Chobotnice

Žijí pod mořskou hladinou, dokáží proplavat uměle vytvořeným bludištěm a mají prý obstojnou krátkodobou paměť… Chobotnice je jedním z tvorů, u kterých pomyšlení na jejich inteligenci člověka děsí. A to navíc jejich schopnosti a dovednosti vědci zatím neprozkoumali úplně.

 

 

6. Šimpanzi

Šimpanz si s námi dokáže povídat pomocí znakové řeči, kterou je schopen se naučit, je citlivý, zvídavý, přátelský, dokáže zacházet s věcmi i vyřešit primitivní problémy, kterým je vystaven. První šampanzicí, která se naučila znakovou řeč, byla americká Washoe. Ta ovládala dokonce okolo 350 slov a dokázala je kombinovat do komplexních sdělení. V cirkusech jste nejspíš už mnohokrát viděli lidsky oblečené šimpanze dělat psí kusy, ale stejně... Připomeňte si, jaké to je vidět šimpanze a pochybovat o tom, že v něm není zazipovaný člověk:

 

 

 

Klára Fischleinová


Klíčová slova: rxrx, klarafischleinovaDiskuse ke článku