nahoru

Ukrajina vystavuje živou Šípkovou Růženku. Kdo ji probudí polibkem, musí si ji vzít

Klára Fischleinová28. srpna 2012 • 14:41
Šípková Růženka v roce 2012.
Šípková Růženka v roce 2012.
• foto: 
National Art Museum of Ukraine

Leží, vypadají, jako by spaly a čekají, až je políbí ten pravý. Háček je v tom, že ho musejí poznat, aniž by otevřely oči. Až totiž někoho za polibek odmění svým pohledem, budou si ho muset vzít. Takhle praštěná je umělecká expozice na Ukrajině, kde na vysokém lůžku dřímají dobrovolnice hrající si na Šípkové Růženky.

 

Tradiční dětská pohádka o sto let spící krásce, kterou proklela jedna z jejích sudiček, symbolicky popíchla ukrajinsko-kanadského umělce Tarase Polataika k tomu, aby se ji rozhodl napodobit v reálném čase a s reálnými lidskými bytostmi.

 

Prostor pro svůj kontroverzní projekt získal i přes původní tahanice s místním ministerstvem kultury v Národním muzeu umění v ukrajinském Kyjevě. Tam od minulého týdne leží pět dobrovolnic na vysokém saténovém lůžku a jeden muž za druhým se je pokouší probudit. Jak to vypadá, když snaha nevyjde, se můžete podívat ve videu britského deníku The Telegraph.

 

 

Svobodní muži starší osmnácti let, kteří se nechtějí jít na expozici jen dívat, ale rádi by sami zkusili štěstí, musí předem podepsat smlouvu, v níž se zavážou k tomu, že pokud Růženka otevře oči, ožení se s ní. Obdobnou smlouvu podepisovaly i samotné dobrovolnice - dříve, než poprvé ulehly k "věčnému" spánku.

 

Zatím se však v médiích neobjevily zprávy o tom, že by už takový okamžik nastal. Expozice potrvá do 9. září. Nezbývá tak nic jiného než čekat, jestli nastane pohádkový konec, nebo zda se ze Šípkových Růženek naopak nevyklubou ledové královny.

 

Klára Fischleinová


Klíčová slova: rxrx, klarafischleinovaDiskuse ke článku