nahoru

Tohle není Steve Jobs. Jen český podnikatel, který si na něj hraje

pev27. srpna 2012 • 12:03
Steve Jobs počesku
Steve Jobs počesku
• foto: 
Procusys.cz (reprofoto)

Apple sice o víkendu vyhrál patentovou válku s konkurenčním Samsungem, applovský úspěch se ale v posledních letech snaží napodobit i řada menších firem z celého světa. Někteří podnikatelé ani nebaží po mobilních patentech, snaží se jen vypadat přesně jako technologický vizionář Steve Jobs. A jednoho takového máme i v Česku.


Na černobílý snímek podnikatele Romana Trnky, který se až příliš okatě snaží napodobit ikonickou fotografii Steva Jobse, upozornil v neděli na svém blogu Tomáš Čupr.

 

Shodou okolností k tomu došlo pouhý den poté, co kalifornský soudu přiznal Applu odškodnění od společnosti Samsung ve výši 1 051 855 000 dolarů (téměř 21 miliard korun) za okopírování iPhonu a hned několika patentů.

 

Trnka má na fotografii slavný černý rolák, jímž se Jobs, který zemřel v loňském roce, pokusil zviditelnit v davu "oblekových" podnikatelů. Navíc zaujal i stejnou pózu, jakou měl Jobs na známém portrétním snímku, který se poprvé objevil v roce 2009 na obálce časopisu Fortune.

 

Stejnou fotografií doprovodil Apple na svém webu loni říjnu oznámení o Jobsově úmrtí. A následně ji použil i novinář Walter Isaacson na obálce autobiografie Steve Jobs (pro srovnání jsme ji vyfotografovali na displeji mobilního telefonu), která se záhy stala bestsellerem.Český podnikatel, jehož firma se paradoxně zabývá informačními technologiemi jen okrajově, ale si ale Jobsovu podobu "nevypůjčil" jako první. Spoluzakladatele a mnohaletého výkonného ředitele Applu si v minulosti naklonovali samozřejmě i v Číně.

 

Jeho jméno se v posledních dnech skloňuje i v Petrohradě, ruském "centru" informačních technologií. Z iniciativy fondu pro IT pokrok by zde měl vzniknout Jobsův památník.

 

pev


Klíčová slova: petrvnoucek, rxrxDiskuse ke článku